קניית טבעות אירוסין ותכשיטים

קניית יהלומים תכשיטים וטבעות ארוסין במשרדנו בבורסת היהלומים
אנו נלווה אתכם בקניית היהלומים בבורסת היהלומים ובקניית הטבעת והשיבוץ בחנות התכשיטים עמה אנו עובדים כך שתוכלו ליהנות ממחירים מוזלים וחסכון רב ע"י ההפרדה בין קניית הטבעת או התכשיט וקניית היהלום.

כיצד זה מתבצע:

  1. שיחת טלפון מקדימה.
  2. פגישה במשרדנו בבורסת היהלומים ובחירת סוג התכשיט או טבעת היהלומים .
  3. קניית הטבעת במשרדנו או בחנות התכשיטים עמה אנו עובדים – יחד עם הלקוח.
  4. התאמת היהלומים לתכשיט וקנייתם במשרדנו בבורסה – בתיאום עם הלקוח תוך נתינת מספר אלטרנטיבות והצעות מחיר לסוג היהלומים המבוקש.
  5. שיבוץ היהלומים בתכשיט בחנות התכשיטים – בפיקוח שלנו.
  6. מסירת התכשיט ללקוח על-ידנו.

לפני כל שלב תינתן ללקוח הצעת מחיר אותה יוכל להשוות למחירים בחנויות תכשיטים – כל הפעולות מתבצעות בליווי אישי של יעקב פוגל.

 

איך קונים בוחרים טבעת אירוסין 

לטבעת אירוסין ערך רגשי. מדובר במסורת וסמל לאהבת בני הזוג ותחילת מערכת יחסים משותפת וארוכת טווח. זהו למעשה כרטיס הביקור שלך. אי-לכך חשוב מאוד שהטבעת תייצג אותך בכבוד. טבעת אירוסין איננה "מוצר נוסף" אותו אנו קונים לפיכך יש צורך להקדיש לו תשומת לב מיוחדת.

בכתבה זו אנסה לסתור מספר הנחות המופיעות לעיתים קרובות באתרי האינטרנט.

א) גם אם ארוסתך לא עונדת יהלומים ולא מתרגשת מתכשיטי יהלומים, זה לא אומר שלא צריך לקנות טבעת איכותית. אני בטוח שלטבעת האירוסין שלה היא תתייחס בצורה שונה לחלוטין.

ב) ישנה טענה שטבעת האירוסין לא צריכה להיות משובצת יהלומים. אכן נכון שזו מסורת ואין שום מחוייבות לתת טבעת יהלום. למה הדבר דומה? לכלה שלובשת שמלת כלה אדומה. כמה כלות כאלה ראיתם? 99% לובשות שמלות לבנות. אי-לכך אל תהיה חריג. 99% מהנשים מקבלות טבעת אירוסין עם יהלומים.

ג)טבעת האירוסין היא מוצר לכל החיים. לעיתים נדירות מחליפים אותה. אשתך תענוד את הטבעת כל יום והטבעת חייבת להיות איכותית מוצר HEAVY DUTY"" – עמיד ואיכותי לאורך זמן.

ד) מאחר והטבעת מיועדת לשרת אתכם לפחות 50 שנה, אני לא רואה טעם לחסוך 1500 ₪ שזה בערך הפער בין טבעת זולה לאיכותית (בהנחה שמדובר ביהלום בין 0.45 – 0.3 קראט), מה גם שמדובר במוצר שעונדים אותו כל הזמן

ה) גם אם התקציב לא מאפשר לכם, קנו אבן קטנה אבל איכותית על-מנת שתוכלו לשדרג אותה בעתיד. 

ו) גודל יהלום מרכזי מתחת ל- 0.3 קראט ידרש לשדרוג עתידי מאחר ובעוד 5-7 שנים הטבעת תיראה ילדותית.

ז) הגודל הממוצע הנרכש כיום הוא יהלום במשקל 0.45 – 0.35. ומחירו הממוצע נע בין 4000-7000 ₪. מדובר ביהלום איכותי עם תעודה 3/EX-GIA.

ח) אין כללים לגבי כמה צריך להוציא על טבעת אירוסין. מאחר ובשנה האחרונה מחירי הזהב והיהלומים עלו לפחות ב- 50%, רוב אתרי האינטרנט אינם מעודכנים. אי-לכך לפני שאתם קובעים תקציב בררו קודם בחנויות בצורה פיסית (לא באתרים) האם התקציב שלכם ריאלי. לא אחת קורה שבתקציב שלכם לא ניתן לקנות טבעת אירוסין מכובדת, אי-לכך עדיף לא לקבוע תקציב מראש על-מנת לא להתאכזב. 

ט) טבעות אירוסין קלאסיות – שורדות לנצח. טבעות אירוסין מעוצבות יוצאות מהאופנה וידרשו לשדרוג. אי-לכך, לא מומלץ לעצב טבעות אירוסין מיוחדות.

אין כמעט תחום צריכה שבו אפשר לעבוד על צרכנים חסרי ידע כמו תחום תכשיטי היהלומים. במדריך זה מרוכז מידע עדכני וטיפים שיעזרו לכם בקניה.

קביעה של ערך היהלום ניתנת להיעשות באופן יסודי רק כשהוא עדיין לא משובץ בתכשיט. אחר-כך כבר יותר קשה. כשמדובר בתכשיטים עם יהלומים 0.3 קרט ויותר, מצורפת לעתים קרובות תעודה גמולוגית – מסמך שנותן מכון גמולוגי מוסמך, הקובע את הפרמטרים השונים של האבן. המסלול שעובר היהלום ממצב של חומר גלם ועד מצב של תכשיט סופי הוא עתיר הוצאות והשקעות, וכולל ידיים רבות מה שיוצר פער תיווך גדול מאוד. גורם יצרני בענף מדבר על פערים של עשרות ומאות אחוזים ברשתות היוקרתיות.

על מה לשים לב בבדיקת יהלום:

א) צבע היהלום מ- D = לבן מאוד עד Z = צהוב.

ב) ברק היהלום שהוא פונקציה של עבודת הליטוש באבן, איכות האבן, צלילותה, צורת הליטוש וכן עומק היהלום.

ג)פרמטר נוסף הוא מידת הניקיון של היהלום, שמוגדרת על-פי פרמטרים מקובלים בתעשייה. ככל שהיהלום נקי יותר, הוא צלול יותר וגם יקר יותר.

 

איך נותנים ליהלום מראה  גדול יותר? משבצים את היהלום כשהוא מוקף בזהב לבן, שעליו מוסיפים ציפוי של רודיום, מתכת ממשפחת הפלטינה. זו מעניקה לזהב מראה מבריק יותר, המוסיף אור ליהלום ויוצר אפקט של יהלום גדול יותר. עוד שיטה: מקיפים את היהלום, או לפחות חלק ממנו, באבנים קטנות, והשילוב יוצר גם הוא אפקט של יהלום גדול. הרוב המכריע של הצרכנים מן השורה אינם מודעים למשמעות העצומה שיש לשיבוץ מקצועי על התוצאה הסופית ועל המחיר בהתאם.משבץ טוב משפר אפקט של יהלומים טוביםשיבוץ גרוע יכול להוריד את ערכו של תכשיט באלפי שקלים. עבודות צורפות ושיבוץ איכותיות ניכרות בקווים ישרים, באחידות בין האבנים, וגם בדברים שלא ניתן לראות, כמו למשל (בטבעות בינוניות וגדולות) יצירת רשת פנימית מזהב לבן בחלק הקרוב לעור, המבטיחה אוורור לאצבע ומפחיתה סיכון לפריחה. המשבץ המשובח יעבוד עם מיקרוסקופ המגדיל את האבנים פי חמישים. המשבץ הסטנדרטי יסתפק בלופה, שמעניקה הגדלה מצומצמת. ככל שמספר האבנים בתכשיט גדול יותר, כך עולה חשיבות מקצועיותו של המשבץ. כללית, למשבצים הישראלים יש שם טוב בקנה מידה עולמי. קחו בחשבון שלא ישבצו לכם את היהלומים שקניתם משכן החבר בבורסה ליהלומים בתכשיטים ממותגים, מעוצבים ומיובאים, אלא אם מדובר באבנים בודדות גדולות במיוחד. הדבר נובע מרצונם של התכשיטנים להגן על רווחיהם.

מומלץ להתייחס בחשדנות להנחות של גדולות במחירי תכשיטי יהלומים. הן עלולות להיות פיקטיביות. פשוט ניפחו מחיר מלכתחילה על מנת לתת הנחה גדולה. כל הנחה מעל 10% בתכשיטים ויהלומים – אינה רצינית כנראה שהמחיר היה מנופח ביהלומים אין מבצעים, אין 1+1 ,אין הנחות של 40% ,אין חנויות מפעל-יש רק מחיר מנופח שממנו עושים הנחה. כל היהלומים בישראל נקנים בבורסת היהלומיםרק חבר בבורסת היהלומים הרשאי להכנס לאולם המסחר יכול לקנות את היהלום במחיר הסיטונאי הנמוך ביותר המוצע באותו יום.כל השאר ישלמו מחיר גבוה יותר בהתאם למספר המתווכים וחנויות התכשיטים עד לצרכן הסופי.

 

היכן ואיך קונים יהלומים, טבעות אירוסין, טבעות יהלום?

מאז ומתמיד הדעה הרווחת היא לקנות יהלומים ותכשיטים בחנויות תכשיטים בכלל ובחנויות תכשיטים ממותגות בפרט. בכתבה זו אנסה להסביר ולסתור הנחה זו. אחד היתרונות הגדולים שיש לנו בישראל בנושא יהלומים הוא קיומה של בורסת היהלומים בר"ג. בורסת היהלומים בישראל הינה הבורסה הגדולה והפעילה ביותר בעולם. מטרתה של בורסת היהלומים היא לקשר בין היצרן, הסיטונאי והתכשיטן ולקדם ביצוע עסקאות יהלומים בארץ ובחו"ל. הבורסה בישראל מאגדת בתוכה כ- 3000 חברים מתוכם 2500 חברים פעילים הרשאים להיכנס לאולם המסחר ולסחור ביהלומים. עצם הכניסה לאולם המסחר מאפשרת לחבר בורסה לקנות ולמכור יהלומים במחיר הזול ביותר תוך כדי שמירה על כללי אתיקה ומסחר הוגן. ישנם 4 בניינים מרכזיים במתחם הבורסה כאשר הבניינים מחוברים ביניהם בגשרים פנימיים: בניין שמשון, בניין מכבי, בניין יהלום ובניין נועם. בניין נועם חריג בשל העובדה שלא לכל הדיירים בנועם ניתנת האפשרות לעבור לבניינים אחרים. בארבעת הבניינים קיימים משרדים העוסקים ביהלומים וחלק קטן מאותם משרדים משמשים גם חנויות תכשיטים. יש לציין שעל אף העובדה שחנויות אלו ממוקמות בתוך בנייני בורסת היהלומים הבעלים ברובם אינם חברי בורסת היהלומים.

 

מדוע אני ממליץ לקנות יהלומים מחבר בורסה בלבד? חברי בורסת היהלומים כפופים לתקנון מחמיר במה שקשורלגילוי נאות ומסחר הוגן של יהלומים כך שסביר להניח שאותו חבר בורסה לא יסכן את מעמדו בבורסה וימכור לכם יהלום סינטטי או מטופל או יהלום שעבר טיפולי השבחה – וזאת ללא הודעה.

לעומת זאת כל מי שאינו חבר אינו כפוף לתקנון זה. אי לכך המלצה ראשונה: לוודא שמי שמוכר לכם יהלום הוא חבר בורסת היהלומים. דרשו לראות תג של חבר בורסה – תג לבן עם מסגרת כחולה ותמונה עם כיתובית "חבר בורסה". כדי לסבר את האוזן – 99% מבעלי חנויות התכשיטים בישראל אינם חברי בורסת היהלומים כולל חנויות תכשיטים שנמצאות במתחם בורסת היהלומים ובבנייני הבורסה. יתרון נוסף שיש לקניית יהלום או טבעת אירוסין מחבר בורסה היא העובדה שאצל חבר בורסת היהלומים ניתן לראות את היהלומים מחוץ לטבעת וזאת מאחר וכל חבר בורסה הינו סוחר יהלומים וסביר להניח שיש לו מלאי של יהלומים או לחילופין יש לו אפשרות להציג לכם יהלום שנלקח בהשאלה מחבר בורסה אחר.

 

מדוע חשוב לראות את היהלומים מחוץ לתכשיט? לא ניתן לקבוע מהו משקלו, צבעו וניקיונו של היהלום כאשר הוא משובץ בתוך תכשיט מאחר וחלקו מוסתר ובד"כ בחלק המוסתר ע"י השיבוץ מוסתרים פגמים שלא ניתן לראותם אלא אם כן היהלום משוחרר ועומד בפני עצמו. כמו-כןייתכן שמשקלו של היהלום המשובץ אינו מתאים למשקל בתעודה. בכל מדינה יש חוק מידות ומשקלות שונה. מאחר והיהלום הינו מוצר בר משקל יש מדינות הנותנות אפשרות סטיה של 5% במשקל, במילים אחרות יתכן והיהלום המשובץ שוקל 0.48 קראט ובתעודה רשום 0.50 קראט או שהוא נמכר כיהלום של 0.50 קראט. ההבדל במחיר בין 0.48 ל- 0.50 יכול להתבטא ב- 40%-35%. אי לכך יש לוודא את משקלו של היהלום לפני השיבוץ או לחילופין לוודא שיש ליהלום תעודה של מכון גמולוגי מוכר. אנו ממליצים על G.I.A (המכון הגמולוגי האמריקני) המכון המוביל בעולם והמקובל ביותר בבורסות היהלומים בארץ ובעולם. יתרון נוסף לקנייה אצל חבר בורסת היהלומים היא העובדה שחבר בורסה יכול להשיג לכם כל אבן מתועדת ע"י המכון הגמולוגי האמריקני G.I.A לעומת חנויות תכשיטים שיקח להן זמן ומאמצים להשיג תעודות אלו.

 

מדוע חשובה תעודה של G.I.A: תעודה גמולוגית זו מגדירה את האבן מבחינת צבע, ניקיון ועבודה. ההגדרות הן מחמירות מאוד ולכן כל בורסות העולם מסתמכות על תעודות אלו. באבנים מתחת ל- 1 קראט, המכון הגמולוגי האמריקני G.I.A חורט בחריטת ליייזר מספר על הדופן של היהלום. החריטה היא חובה ולא ניתן לקבל תעודה בלעדיה. את החריטה ניתן לראות במיקרוסקופ בהגדלה של פי 15. המספר המוטבע ביהלום צריך להתאים למספר הרשום בתעודה, זו הדרך היחידה שהקונה יכול לוודא שהיהלום שמציעים לו מתאים לתעודה. אי לכך דירשו מהמוכר שיראה לכם במיקרוסקופ את המספר המוטבע לפני הקנייה ולאחר מכן אותו כנ"ל אחרי השיבוץ של היהלום בטבעת. זו הדרך היחידה לוודא שאכן קיבלתם את המוצר ששילמתם עבורו. חריטה זו לא קיימת במכונים אחרים. או אם היא קיימת הרי היא נעשית לבקשת הלקוח ולא המכון בניגוד ל- G.I.A שמחייב חריטה ולא מנפיק תעודה ללא חריטת המספר. איך קונים טבעת יהלום או טבעת אירוסין – כל הטיפים והטריקים מה חנויות התכשיטים לא מספרות לכם – יעוץ מקצועי חינם ע"י חבר בורסת היהלומים בקניית טבעת יהלום או כל תכשיט משובץ יהלומים יש להתחשב ב- 2 גורמים חשובים: א. עיצוב טבעת היהלום ואיכותו של היהילום כלומר – היופי. ב. הערך העתידי של טבעת האירוסין או טבעת היהלום. קוני התכשיטים או טבעות האירוסין מתחלקים ל- 2 סוגים: 1. לקוחות שחשוב להם רק המראה החזותי של התכשיט או טבעת האירוסין, כלומר – טבעת אירוסין שתיראה יפה. 2. לקוחות שחשוב להם גם המראה החזותי של טבעת היהלום, כלומר היופי וגם הערך העתידי של היהלום בתכשיט. הלקוחות הנמנים על הסוג הראשון מחפשים בעיקר טבעת יהלום זולה שתיראה טוב. מאחר ולא ניתן לקנות יהלומים בזול, מטבע הדברים שהיהלום בטבעת האירוסין אותו יקבל הקונה יהיה יהלום זול, כלומר או יהלום עם פגמים קשים או יהלום שאינו לבן, או יהלום צהוב או חום בהיר או יהלום עם פלורצנסיה גבוהה או יהלום עם טיב ליטוש ירוד או יהלום מטופל או קדוח. הלקוחות הנמנים על הסוג השני יקנו יהלום בצבע לבן ועם כמה שפחות פגמים עם תעודה של מכון גמולוגי בעל מוניטין עולמי כמו G.I.A (המכון הגמולוגי האמריקני) הנותן ליהלום ערך עתידי גבוה ואפשרות למכירה עתידית. למה כל זה חשוב? לעיתים קרובות יש צורך לשדרג את היהלום בטבעת ליהלום גדול יותר מהסיבה שהיהלום בטבעת האירוסין נראה קצת ילדותי וקטן לאשה בת 40. (בהנחה שהתחתנתם בגיל 28) כולנו רוצים להחזיר את היהלום הקטן כחלק מהסכום אותו אמורים להוסיף עבור השידרוג, רוב חנויות התכשיטים לא יקנו מכם את היהלום הישן וגם אם כן הרי תקבלו 1/5 ממחירו. לעומת זאת, במידה ויש לכם יהלום עם תעודה גמולוגית אמריקאית כמו: G.I.A האבן מקבלת מחיר ותמיד אפשר למכור אותה בבורסת היהלומים דרך איש קשר. בכל מה שנוגע למכירת תעודות יש להבהיר שהתעודה הנסחרת ביותר בבורסת היהלומים בארץ ובעולם היא תעודה של G.I.A. כל שאר התעודות לא נסחרות בבורסה ואין להן ערך מסחרי להוציא תעודה E.G.L שנסחרת מעט מאוד וכמובן נסחרת בפרמיה נמוכה ב- 50% מאבן עם תעודה של G.I.A בכל מקרה אנו ממליצים על תעודת G.I.A בלבד. ליהלום כמו לכל מחצב טבעי יש ערך כספי ומסחרי הנובעים מביקוש והיצע בשוק העולמי. פועל יוצא הוא שלא ניתן לקנות יהלומים בזול אלא אם כן קרה משהו בשוק העולמי כמו לדוגמא משבר כלכלי או מקרה קיצוני אחר. בכל שאר המקרים והזמן, מחירו של היהלום נשאר קבוע ונוטה לעליות בהתאם להיצע ולביקוש בשוק. אם כך נשאלת השאלה, איך יתכן שעל אותו יהלום יכול להיות פער של 50% במחיר? בכתבה זו ננסה להסביר בקצרה ממה נובע פער המחירים. הצרכן הקונה טבעת יהלום או טבעת אירוסין עם יהלום מודע לעובדה שהוא רוכש מוצר בעל ערך עתידי. אם כך, איך יתכן שאותו יהלום באותו צבע, באותו ניקיון ובאותו משקל נמכר בחנויות ב- 50% פחות מאשר בחנויות אחרות? כעקרון כל החנויות קונות את היהלומים בבורסת היהלומים בר"ג. חדר המסחר בבורסת היהלומים נחשב למקור ראשון או יד ראשונה לקניית יהלום. מאחר ורוב בעלי החנויות אינם רשאים להיכנס לאולם המסחר, הרי שהם קונים את היהלומים דרך משרדים בבורסה או חברי בורסה הפעילים באולם המסחר. הבסיס למחיר היהלום הוא התעודה הגמולוגית אותה הוא נושא. לדוגמא: יהלום עם תעודת GIA (המכון הגמולוגי האמריקאי) שווה 100%, אותו יהלום עם תעודה של EGL )ישראלי )שווה 50%, אותו יהלום עם תעודה HRD (בלגית) שווה %80. לשאר התעודות לא מתייחסים במסחר אלא בודקים את האבן לגופה. כלומר מהימנות מנפיק התעודה קובעת מאוד למחיר היהלום. גורם נוסף להוזלת היהלום הוא הגורם הטבעי, יש לבדוק אם היהלום טבעי. אם יהלום טבעי = 100%. אם יהלום מטופל או קדוח לייזר או טיפול HPHT = 40%. יהלום סינטטי שגודל במעבדה = 50%. לכן אם מציעים לכם יהלום זול בידקו אם הוא טבעי או עבר טיפול. לא לכל מעבדה יש אמצעים לבדוק יהלומים סינטטים, אי-לכך אנו ממליצים על GIA. גורם נוסף המשפיע על המחיר היא עבודת הליטוש והגימור של היהלום. אם גימור בדרג Excellent 3* =% 100 הרי שגימור ברמת very good =% 90, גימור ברמת Good = %80 ואילו גימור Fair = 50%. כך שיש לשים לב לדרגת הגימור. אבן עם אותו צבע, אותו ניקיון ואותו משקל ברמות גימור שונות יכולה להיות זולה יותר. גורם נוסף הוא הפלואוסנציה. יהלום ללא פלורסנציה (NONE) = %100. יהלום עם פלורסנציה FAINT = %95. יהלום עם פלורסנציה MEDIUM = %80. יהלום עם פלורסנציה STRONG = 65%. כאשר אנו משקללים את כל הגורמים הנ"ל, אפשר להבין איך ליהלום באותו צבע, באותו ניקיון ובאותו משקל יש פער של% 50 במחיר. מספיק שאחד הגורמים הנ"ל חורג מגורם ה- %100 וזה משנה את כל התמחור של האבן. מאחר וחנויות התכשיטים מחפשות יהלומים זולים, קחו בחשבון שלפחות אחד מהאלמנטים הנ"ל יהיה ביהלום שמציעים לכם. לפיכך אנו ממליצים לא להתפתות למחיר זול, אלא להתייעץ עם מומחה.

 

מה חנויות התכשיטים לא מספרות לכם?

חדשות לבקרים מתפרסמים מדריכים וטיפים ,איך לקנות יהלומים, טבעות אירוסין ,ותכשיטים. ברצוננו לגעת הפעם במספר נקודות החשובות לא פחות מהתכשיט או ,טבעת היהלום עצמה והצרכן לא מודע להן בשל העובדה שנוח למוכר להסתירם. 1. שמירת הערך העתידי של התכשיט או טבעת היהלום מאחר והקונה רוכש זהב או יהלומים, טבעי הדבר שכל אחד ירצה שהיהלום שקנה ישמור על ערכו בעתיד. הנושא חשוב בעיקר, בטבעות אירוסין. הרעיון שטבעת אירוסין לא מחליפים עבר מהעולם. המגמה היום היא לשדרג בעתיד את היהלום בטבעת האירוסין או את כל הטבעת עצמה. מאחר ותקציבם של הזוגות הצעירים מוגבל לפני החתונה, טבעי הדבר שקונים יהלום קטן יותר לשיבוץ בטבעת כדי לעמוד בתקציב. כל עוד הגברת צעירה,אין שום פסול באבן קטנה המתאימה לגיל צעיר. ככל שמתקדמים בגיל נראית טבעת האירוסין עם היהלום הקטן חסרת פרופורציה ולעיתים קצת מצחיקה (אישה בת 35 עונדת טבעת עם יהלום של 1/3 קראט המתאים לילדה בת 20). אי לכך המגמה כיום היא להחליף את היהלום ליהלום גדול יותר. כאשר משדרגים את היהלום ליהלום גדול יותר בד"כ מקבלים זיכוי על היהלום הקטן ומשלימים את ההפרש למחיר היהלום הגדול יותר. כאן טמונה בעיה. מאחר והיהלום הקטן פחות מסחרי רצוי שאיכותו של היהלום הקטן תהיה מעולה אחרת או שלא ייקחו אותו כזיכוי או שיציעו לכם זיכוי של 1/3 או 1/4 ממה ששילמתם עבורו. אי לכך אנו ממליצים לא להתפשר ולקנות אך ורק יהלום עם תעודה של G.I.A (המכון הגמולוגי האמריקני המוביל בעולם). כמו-כן לא להתפשר על העבודה והליטוש של היהלום ולקנות יהלום שציון העבודה, הסימטריה והצחצוח שלו היא Excellent (3 ציונים של Excellent) כמו כן יש לדאוג שהיהלום יהיה ללא פלואורצנסיה (NONE). רצוי ללכת על צבע לבן G עד D ובניקיון של VS2 ומעלה. אבן מסוג זה, ללא קשר לגודלה, תשמור על ערכה לאורך זמן וכל סוחר יהלומים ישמח לקנות אותה מכם בניגוד לאבנים אחרות המאבדות ממחירן מיד לאחר שיצאתם מחנות התכשיטים. כעקרון הגודל הממוצע של היהלום הנרכש בטבעת האירוסין הוא 1/2 קראט והוא גם הגודל המינימלי שאינו דורש שדרוג בעתיד. כל גודל מתחת ל- 1/2 קראט הינו גודל שבוודאות יידרש לשדרוג עתידי. אי לכך אנו מציעים להשתדל ללכת על גודל של יהלום לא פחות מ-1/2 קראט כדי לצמצם אפשרות לשדרוג עתידי. בעקרון יהלומים קטנים מ-10 נקודות (0.1 קראט) משמשים לקישוט וכמעט ואין להם ערך עתידי. 2. מקום הרכישה של יהלום ומדיניות ההחזרה חשוב מאוד לרכוש את היהלום או טבעת האירוסין במקום אמין. כיום מגיעות לבורסת היהלומים הרבה תלונות על חוסר גילוי נאות לקונים מצד חנויות התכשיטים בכל מה שקשור לטיב האבן ולתיעוד שלה. רוב בעלי חנויות התכשיטים אינם חברי בורסת היהלומים. גם חנויות תכשיטים הנמצאות בתוך בנייני הבורסה לא מעידות על כך שבעליהן הם חברי בורסה. אני ממליץ לשאול את בעל חנות התכשיטים האם הוא חבר בבורסת היהלומים ולבקש ממנו להציג את תג החבר (תג לבן עם פס כחול רחב ותמונה עם כתובית "חבר בורסה") עצם הקנייה מחבר בורסה תבטיח לכם קנייה הוגנת. מאחר וכל חברי הבורסה כפופים לתקנון מאוד מחמיר אף אחד לא ייקח סיכון למכור לכם יהלום לא טבעי או לא נכון ולהסתכן בתביעה עד כדי הרחקה מהבורסה. אי לכך, ההמלצה היא לקנות אך ורק מחברי בורסה. טבעי שחבר בורסה ייתן לכם זיכוי גבוה יותר על יהלום אותו אתם רוצים למכור לצורך שידרוג מאחר ויש לו אפשרות טובה ורחבה למכור את היהלום באולם המסחר לעומת בעל חנות תכשיטים שלוקח מרווח ביטחון גדול בקניית היהלום חזרה מאחר ואין לו אפשרות להיכנס ישירות לאולם המסחר .פועל יוצא מכך הוא שאתם מקבלים סכום נמוך יותר עבור היהלום שאתם רוצים למכור לו לצורך שדרוג. מדיניות החזרה: לפי תקנות משרד המסחר והתעשייה החל מה- 1/1/11 לא ניתן לקבל החזר כספי על תכשיטים מעל 3000 ₪. במקרה הטוב אפשר לקבל זיכוי . במידה והזמנתם הזמנה מיוחדת בעיצוב של תכשיט גם זיכוי לא ניתן לקבל. אי לכך יש לבדוק היטב את מדיניות החברה או חנות התכשיטים. על-אף האמור לעיל, אנו ממליצים לפני הסגירה על הקנייה להתנות את הקנייה בכך שניתן יהיה להחזיר את הטבעת והיהלום תוך 7 ימי עבודה ולקבל זיכוי כספי מלא. חובה לכתוב את זה על החשבונית וחובה לסגור את זה לפני התשלום והחלטת הקנייה. תרגיל נפוץ מצד בעלי החנויות כדי להימנע מהחזר כספי או זיכוי הוא לטעון שהטבעת או התכשיט הוזמן בהזמנה מיוחדת או עיצוב מיוחד. אי לכך, סכמו מראש שעל החשבונית יהיה רשום שמדובר בתכשיט או טבעת שסופקה מהמלאי הרגיל ושזו לא הזמנה או עיצוב מיוחדים. דבר זה ימנע ויכוחים עתידיים במידה ותרצו להחזיר את הטבעת או התכשיט. בד"כ אם מדובר ביהלומים עד 1/2 קראט לא אמורה להיות בעיה בהחזר במידה והאבן נקנית מחבר בורסה. ביהלומים גדולים מ- 1/2 קראט יכולה להיווצר בעיה בהחזר מאחר ולפי כללי המסחר בבורסת היהלומים לא ניתן להחזיר יהלומים אחרי קנייה בשום מצב ובשום מקרה כך שאם הסוחר רכש יהלום גדול עבורכם ואתם תחזירו אותו הרי שהוא תקוע עם האבן ללא יכולת להחזיר אותה לסוחר היהלומים ממנו נקנתה האבן. אי לכך צריך לסכם מראש ובכתב את תנאי ההחזר לכל יהלום או תכשיט. מדריך לקניית תכשיטים, יהלומים, טבעת יהלום, טבעת אירוסין יהלומים, תכשיטים וטבעות יהלום הם מוצרים אותם אנו קונים לעיתים נדירות ולאירועים מיוחדים. עצם נתינת תכשיט יהלום או טבעת יהלומים היא אירוע חשוב ומרגש הן לנותן והן למקבל. בכל המקרים של נתינת התכשיט או טבעת היהלום המקבל מאושר. מדריך זה, מטרתו לעשות גם את קונה טבעת היהלום שבע רצון מהעובדה שלא "עבדוּ" עליו בקניית תכשיט היהלום או טבעת היהלום. א. חשוב מאוד לקנות יהלומים ממקור מוּכר. המקור יכול להיות רשת חנויות מוכרות או קנייה בבורסת היהלומים דרך חבר או חברה העובדים בבורסה. אין ספק שלקנייה בבורסת היהלומים יש ערך מוסף מבחינת אמינות. חשוב לוודא שהיהלום או תכשיט היהלום אינו יהלום סינטטי או יהלום שעבר טיפול השבחה HPHT או קידוח לייזר. כל הטיפולים הנ"ל מפחיתים את ערכו של היהלום ב- 50% עד 70%. ישנם בשוק חיקויים ליהלום כמו זירקוניה אולם הקנייה העיקרית כיום בשוק היהלומים הם היהלומים הסינטטיים – מעשה ידי אדם. יהלומים אלו הם יהלומים לכל דבר ויש להם אותן תכונות כמו ליהלום אמיתי כולל בצבעים ובניקיונות. ההבדל הוא שהיהלומים הסינטטיים שווים 70% פחות מיהלום אמיתי. לרוע המזל לא ניתן להבחין בעין רגילה בהבדלים ורק מעבדה גמולוגית מובילה יכולה להבחין בהבדל בעזרת מכשור מיוחד ולציין בתעודה שהיא מנפיקה שהיהלום הינו סינטטי. אי-לכך יש להקפיד על קבלת תעודה גמולוגית ממעבדה מובילה עם ציון שהיהלום טבעי ולא מטופל או סינטטי. ב. חשוב לקבל תעודה גמולוגית בקניית תכשיט יהלומים. המעבדות המובילות בעולם הן: G.I.A (מכון גמולוגי אמריקאי). H.R.D (מכון גמולוגי בלגי). במידה ומציעים לכם תעודות שלא מהמכונים האלו יש להתייחס בצורה שונה לדירוג התעודה ומובן שיהלומים שנושאים תעודת אחרות שווים פחות. אנו ממליצים להשתדל לא לסמוך על תעודות שונות מתעודות אלו. ג. כעת משיש לנו תעודה גמולוגית ליהלום חשוב מאוד שהאבן הנמצאת בטבעת היהלום או בתכשיט תתאים לתעודה. לצורך זה יש להתייעץ עם מומחה חיצוני, רצוי עם חבר בורסת היהלומים כדי לוודא התאמה בין הצבע, הגודל והניקיון הרשומים בתעודה לאבן בפועל. לא אחת קורה שהמשקל של האבן מתאים למשקל בתעודה אולם הצבע והניקיון שונים לחלוטין.לצורך קביעת זהות בין יהלום לתעודה הגמולוגית שלו יש לבחון את היהלום מחוץ לטבעת. כאשר היהלום משובץ "השיניים" בשיבוץ מסתירות פגמים המופיעים בצידיי היהלום כך שהיהלום נראה מלמעלה נקי ולאמיתו של דבר הוא אינו נקי. ד. איכות היהלום ומחירו נקבעים ע"י 4 קריטריונים: צבע (COLOR). ניקיון ובהירות (CLARITY). איכות ליטוש (CUT). משקל בקראט (CARAT). צבע: ככל שהאבן לבנה יותר מחירה גבוה יותר. יש 10 דרגות צבע D-M . הדעה הרווחת היא לקנות צבע G F-שהוא עדיין לבן ופחות יקר. חשוב מאוד שיהלום יהיה כמה שיותר לבן (במסגרת התקציב הנתון) אי-לכך לפעמים עדיף לעלות בצבע ולרדת בניקיון. ניקיון ובהירות: ככל שהיהלום נקי יותר הוא יקר יותר. יש 10 דרגות ניקיון IF-I3 מומלץ לקנות יהלום ברמת ניקיון של VS1-VS2. ברמה זו הפגמים הם בלתי נראים לעין – ניתן לראותם רק בהגדלה פי 10 שזו ההגדלה המקובלת ביהלומים. אבנים עם פגמים שחורים שווים פחות מפגמים לבנים. יש לשים לב אם הפגם משקף את התעודה, כלומר אם הפגם הוא אכן לפי הקריטריונים או שהוא נוטה להיות פגם יותר נמוך. ליטוש: הליטוש באבן מאפשר החזרה של קרני אור הנותנים את הברק ליהלום. ככל שהליטוש טוב יותר החזר האור ביהלום טוב יותר והאבן נראית יותר יפה. בליטוש אנו מבחינים בסוגי ליטוש שונים. אנו ממליצים רק על ליטוש Excellent או לכל הפחות ליטוש Very good בשום פנים לא לקנות Good ובטח לא Fair. יש להקפיד שיהיו בתעודה או Excellent x 3 או very good x 3 או שילוב של Excellent ו- very good. משקל: משקל היהלום הוא קראט = 1/5 גרם. 1 קראט = 100 נקודות. 1/2 קראט = 50 נקודות. הדעה הרווחת היא לחפש אבנים במשקל 0.99 קראט או 0.43 קראט וזאת על-מנת לשלם פחות מ- 1 קראט או פחות מ- 1/2 קראט. עלות האבן אינה רק פונקציה של משקל, אלא, בכל גודל יש קפיצה במחיר בנוסף למשקל. בפועל קשה עד בלתי אפשרי למצוא 0.99 קראט מאחר ועדיף לזייף את הליטוש (לעשות ליטוש פחות יפה) ולהביא את האבן למשקל של 1.00 קראט. בתיאוריה זה נכון – בפועל כמעט בלתי אפשרי למצוא 0.99 או 1.49 או 1.99 קראט, כך שאל תחפשו מה שאין. מה גם שאם כבר מצאתם משקל כזה, נדרשה מכם פרמיה מאוד גבוהה שספק אם זה יהיה כדאי. כמו-כן בהרבה ארצות אפשר להכניס לטבעות אבנים של 0.99 ולרשום 1 קראט כך שכולם יודעים את זה וקשה למצוא גדלים אלו בשוּק. ה. לאחר שבדקנו את היהלום יש לבדוק מהן אפשרויות ההחזרה של היהלום או התכשיט. בדרך-כלל בקניית אבן קטנה מתחת לקראט אין בעיה בהחזרה אולם במידה וקונים אבן גדולה ויקרה, לא תמיד ניתן להחזיר את האבן. אי-לכך רצוי לבדוק מראש את מדיניות ההחזרה.

אחת הבעיות המרכזיות בכל מה שקשור ליהלומים ותכשיטים הוא נושא הגילוי הנאות.

לצערנו, אנו נתקלים לעיתים די קרובות בעובדה שלא מספרים ללקוח את האמת ולא נותנים לו אינפורמציה מהימנה בבואו לרכוש יהלומים, תכשיטים וטבעות אירוסין.רכישת יהלום או טבעת אירוסין או כל תכשיט אחר היא בעייתית וזאת משום שליהלום או לטבעת אירוסין אין תקן מחייב. אי-לכך אין שום קנה מידה אובייקטיבי להשוואה בין המוצרים השונים. במילים אחרות, הצרכן נתון לחסדיו של המוכר או בעל חנות התכשיטים. אי-לכך יש חשיבות עליונה היכן קונים וממי קונים טבעת אירוסין או כל תכשיט יהלום אחר.בכתבה זו אנסה לעמוד על מספר היבטים של גילוי נאות ביהלומים.כפי שציינתי לעיל, מאחר ואין תקנים במה שקשור ליהלומים ותכשיטים, חשוב מאוד לתת לצרכן מידע אמיתי בנוגע לקניית היהלום או טבעת האירוסין. עלהצרכן להחליט מה לעשות עם המידע. אסור לתת לצרכן מידע חלקי או להסתיר מהצרכן מידע שייפגע בשיקול דעתו בקנייה.להלן דוגמא להטעיית הקונה:כידוע, התעודה הגמולוגית המובילה בעולם היא תעודה של המכון הגמולוגיהאמריקאי GIA. זו גם התעודה המובילה במסחר הסיטונאי העולמי ביהלומים. שאר התעודות מנסות לחקות את הממצאים של התעודה הזו ומשדרגות את צבעהיהלום וניקיונו במספר דרגות. אי-לכך היהלומים נושאי תעודות אחרות אמורים להיות זולים יותר לצרכן מאחר והם נסחרים בבורסה  בפרמיה נמוכה בהרבה מאשר יהלומים הנושאים תעודה של ה- GIA.את העובדה שבעל חנות התכשיטים קונה את היהלומים הללו 50%-70% פחות מאשר את היהלומים הנושאים תעודה של GIA, לא מגלים לצרכן. פשוט לוקחים את הרווח הנוסף לכיסם במקום לתת אותו לצרכן. מנגד אומרים לצרכן שלא כדאי לקנות יהלום עם תעודה של GIA כי הוא יקר מדי.לדוגמא: יהלום במשקל 0.5 קראט, צבע  H , ניקיון    SI1בעבודה טובה נניח ששוויו באולם המסחר 1000$ (המספר להמחשה בלבד), אותו יהלום באותו הצבע משקל וניקיון עם תעודה של EGL (מכון גמולוגי פרטי ישראלי)שווה באולם המסחר400$. הבה ונצא מהנחה שהרווחים של בעל החנות הם 50%, לפי זה יהלום עם תעודה של GIA אמור להימכר ב- 1500$ ויהלום של EGLאמור להימכר ב-  600$אולם לא כך הדבר. היהלום של EGL נמכרב- 1200$ וזאת על מנת למכסם את רווחי החנות ולצרכן מספרים שה- GIA מחירו גבוה מידי ולא כדאי לקנייה. חנות התכשיטים לא מעוניינת למכור אותו משום שהיא צריכה לייקר אותו בצורה משמעותית על-מנת להרוויח את אותו סכום.דוגמא נוספת להטעיית הקונה:כידוע, תעודה של GIA היא התעודה המובילה בעולם בהיקף המסחרי וידועה בבדיקותיה המחמירות. בישראל קיים מכון גמולוגי מסוים, המכון הוא ישראלי לכל דבר וממוקם במתחם הבורסה.הסטנדרטים של בדיקת יהלום באותו מכון נמוכים משמעותית מאשר זה של GIA. באופן כללי אותו מכון משדרג כלפי מעלה 2 צבעים ו-2 ניקיונות ביהלומים, כלומר נותן ציונים טובים לתלמיד גרוע. אי-לכך הוא נסחר בבורסה ב- 60% פחות (כלומר ב-40%) מאשר יהלום עם GIA. את העובדה הזו לא מספרים לצרכנים. מספרים שמכון זה זה מכון בינלאומי.אומנם יש לו סניפים בחו"ל אולם התעודות של אותו מכון שנמכרות בחנות התכשיטים בישראל מונפקות בישראל ושוות רק 40% ממחיר אותה אבן עם GIA. את זה לא מספרים.אינני אומר שתעודה של מכון מסוג זה איננה טובה ואין כל כוונה להטיל דופי בתעודה זו.כל זאת בתנאי שמסבירים לכם מה ההבדל בין התעודות.יש לתת לקונה את כל הנתונים ועל הקונה להחליט מה לקנות, דבר שלצערנו לא קיים.מה שחשוב להרבה עוסקים הוא רווח גדול ומהיר וזאת ע"ח גילוי נאות ואמיתי.אי-לכך אנו ממליצים לקנות יהלומים ותכשיטים רק אצל חבר בורסת היהלומים אשר מציג לכם תג של חבר בורסה. אל תתפתו להאמין למוכרים בחנויות התכשיטים שבעל החנות הוא חבר בורסה – דרשו לראות את התג או צילום של התג ורשמו לפניכם את מספר התג, כך תוכלו לוודא שאתם קונים יהלום מאדם מהיימן ומכתובת נכונה.

איך איפה לקנות, לבחור, טבעת אירוסין, יהלומים, תכשיטי יהלום

להלן טיפים איך לקנות טבעת אירוסין:

–         קנה אצל מומחה ליהלומים החבר בבורסת היהלומים. דרוש לראות תג של חבר בורסה – תג לבן עם מסגרת כחולה + תמונה וכיתובית חבר בורסה.חבר בורסה כפוף לתקנון מחמיר. אי-לכך סביר להניח שתקבל גילוי נאות.

–        חפש מקסימום תמורה לכסף  – לא תמיד גודל גדול, צבע טוב וניקיון מעולה הם מה שאתה צריך. אי-לכך יעוץ מקצועי הוא משמעותי מאוד.

–          אל תקנה בחנות תכשיטים המתמחה בכל סוגי התכשיטים

קנה רק במקום שמתמחה בטבעות אירוסין וביהלומים. בד"כ בחנות תכשיטים רגילה הידע שיש לצוות בנושא יהלומים מוגבל ביותר עד אפסי. אי-לכך יש לקנות במקום המתמחה ביהלומים ובטבעות אירוסין.

–          קנה את היהלום לא משובץ ואח"כ בחר את הטבעת לשיבוץ כאשר היהלום משובץ בטבעת לא ניתן לראות את צבעו האמיתי ואת הפגמים והעבודה. אי-לכך דרוש לראות את היהלום מחוץ לטבעת.

–          קנה יהלום עם תעודה של GIA בלבד –  בקש העתק של התעודה לפני הקנייה. יהלום עם תעודה של GIA הינו המוצר האמיתי הנותן ליהלום את מחירו ושומר על כך לאורך זמן. בכל תעודה אחרת היהלום שווה הרבה פחות, כמו-כן לרוב התעודות אין התייחסות במסחר בבורסה.

–          השווה את המספר החרוט על דופן היהלום לתעודה של GIA –  ניתן לעשות במיקרוסקופ בלבד. בקש מהמוכר שיציג לך חפיפה בין 2 המספרים.

–          התאם את צבע היהלום לצבע הזהב.

לזהב צהוב מתאימים יהלומים HIJ (זולים יותר).

לזהב לבן מתאימים יהלומים GFED (יקרים יותר).

–          הסתכל על היהלום המקום חשוך יותר על מנת לבדוק את כמות האור החוזרת ממנו. בד"כ בחנויות תכשיטים יש אור חזק מרוכז הנובע מתאורת "ספוט" בתקרה, דבר הגורם לכל יהלום גם יהלום גרוע להיראות טוב. הימנע מכך ובדוק את היהלום במקום חשוך יותר.

–          שיבוץ היהלום חשוב לא פחות מאיכות היהלום – ודא שהיהלום יושב מעל לטבעת על מנת למכסם כניסה ויציאה של אור. ודא שהזהב לא חוסם כניסת אור ליהלום.

–          לפני הקנייה בדוק מדיניות החזרה –  דרוש רישום בחשבונית שניתן להחזיר את הטבעת או היהלום תוך 30 יום לפחות –  אחרת לא תקבל החזר.

לפי חוק משרד התעשייה והמסחר לא ניתן להחזיר תכשיט מעל 3000 שח אלא אם צויין אחרת בחשבונית ולכן דרוש שזה יירשם לפני הקנייה כדי שתוכל להחזיר את התכשיט.

איך מתמחרים יהלום? מה מחירו של יהלום?

אלו הן שאלות "מיליון" הדולר. תמחור יהלום הוא משימה לא קלה לאנשי מקצוע בכלל ומשימה כמעט ובלתי אפשרית למי שאינו במקצוע היהלומים.

חדשות לבקרים מתפרסמות כתבות המתימרות להסביר איך מתמחרים יהלומים, איך בודקים מחירוני יהלומים וכדומה. לדאבוני ניתן לומר בפה מלא שלא ניתן ללמוד באינטרנט איך לתמחר יהלום. בכתבה זו אסביר היכן הבעיה.

בעולם מתפרסמים מספר מחירוני יהלומים כאשר רובם מתבססים על:

משקל היהלום

צבע היהלום

ניקיון היהלום

איכות ליטוש היהלום

יש מספר סוגי מחירונים. יש מחירונים לצרכן הסופי, יש מחירון לסיטונאים, יש מחירון לקמעונאים

שאלה ראשונה על איזה מחירון מתבססים?

הבה ונצא מתוך הנחה שאנו מתבססים על המחירון הסיטונאי. בל נשכח שמחירון זה הוא מחירון סיטונאי ואין שום סיכוי שחנות התכשיטים או יהלומן ימכרו לנו את טבעת היהלום במחירה הסיטונאי. שלב שני עלינו לבחון איזו תעודה נושא היהלום? אם זו תעודה GIA אפשר להתקדם הלאה, אם זו תעודה של HRD יש להוריד 15% ממחיר הבסיס, אם זו תעודה של EGL יש להוריד 50% ממחיר הבסיס.

נניח שיש לנו יהלום עם תעודה של GIA. עלינו לבדוק איזו צורת ליטוש יש לאבן. לאבן עגולה יש מחירון אחר ולאבן מרובעת יש מחירון אחר. נניח שהאבן עגולה, יש לבדוק מה משקל האבן. יש משקלים שנסחרים מעל המחירון ויש שנסחרים מתחת למחירון. כעת נעבור לצבע היהלום – ישנם 23 צבעים ליהלום, מ- D (לבן) עד Z (צהוב), כל צבע משנה את מחיר היהלום. נעבור לנקיון היהלום – יש 10 סוגי נקיונות, מ- FL = נקי ועד I2 = פגום מאוד. כל נקיון משנה את מחיר היהלום. נעבור לטיב העבודה – יש 3 מדדים לטיב העבודה: CUT, סימטריה וצחצוח כאשר לכל אחד מהמדדים יש 4 סוגי עבודות: Fair, Good, Very good, Excellent וכל עבודה משנה את המחיר. לכל זה נוסף 4 סוגי פלואורנציה: Strong, Medium, Faint, None כאשר כל דרגה כאן יכולה לשנות מחיר עד 50%.כדי לסבר את האוזן, הבה ונראה כמה צירופי מחירים יש לנו עד עכשיו:

4 סוגי פלואורסנציה

X

4 סוגי עבודה

X

3 מדדי עבודה

X

10 נקיונות

X

23 צבעים

X

11 משקלים

X

6 צורות ליטוש

X

4 מכונים גמולוגים

X

4 מחירונים מקובלים

____________________

= 11658240  מס' צירופי המחירים הקיימים ביהלומים.

עכשיו ניתן להבין מדוע גם לאנשי מקצוע קשה לתמחר את כל סוגי היהלומים הקיימים. מה גם שאנו נמצאים כרגע בתקופה של עליות מחירים מתמידות בסוגים רבים של יהלומים מלוטשים. אין ספק שהתמחור הופך להיות קשה ומסובך מיום ליום וכמובן שאין שום אפשרות לאדם שאינו במקצוע ללמוד לתמחר יהלום דרך האינטרנט.

אם כך, מה עושים?

יוצרים קשר עם יהלומן חבר בורסה (בעל תג לבן עם מסגרת מלבנית כחולה עם צילום וכיתובית "חבר בורסה").

חבר בורסה בנוסף להיותו איש מקצוע ביהלומים, הינו כפוף לתקנון מחמיר של הבורסה. אי-לכך סביר להניח שיתן לכם שירות ומחיר הוגנים. מאחר ורוב בעלי חנויות התכשיטים אינם חברי בורסה, ספק גדול אם תמחור היהלומים שלהם נכון. במקרים רבים כדי לחפות על חוסר ידע, פשוט מעלים את המחיר לצרכן ב- 200% ואח"כ עושים 50% הנחה.

 דרגות נקיון ביהלום.

שיטת הדירוג הנפוצה המסחרית והמהימנה ביותר הינה של המכון הגמולוגי האמריקני. (G.I.A)

להלן ינתן תיאור כללי של דרגות הנקיון:

א.       (FL) – חסר פגמים – זו דרגת הנקיון הגבוהה ביותר. יהלום כזה אמור להיות חסר פגמים (חיצוניים ופנימיים) לחלוטין.

ב.       (I.F) – INTERNALLY FLAWLESS– חסר פגמים פנימיים – זו דרגה המתארת יהלום ללא פגמים פנימיים ואשר יש בו פגמים חיצוניים זעירים.

ג.        VVS– (VERY VERY SLIGHTLY INCLUDED– קבוצה זו מחולקת לשניים: VVS2, VVS1 ומתוארת כבעלת פגמים פנימיים, מאוד מאוד קטנים גם לעין מנוסה קשה מאוד לראותם בהגדלה של X10. מכונים רבים נוטים לקבוע VVS1 לנקודה זעירה שנראית בקושי רב במיקרוסקופ ואינה נראית במשקפת X10.

ד.       VS – (VERY SLIGHTLY INCLUDED) – קבוצה זו מחולקת לשניים: VS2, VS1 ומאופיינת ע"י פגמים מאוד קטנים שקשה לראותם בהגדלה של X10.

ה.       SI – (SLIGHTLY INCLUDED) – קבוצה זו מחולקת לשניים: SI2, SI1 ומאופיינת ע"י פגמים קטנים אשר קל יחסית לאתרם ע"י משקפת X10.

ו.        P (I)– (IMPERFECT, PIQUE') – באירופה מקובל להשתמש באות P. ואילו המכון הגמולוגי האמריקני באותI. קבוצה זו מחולקת לשלושה: (I3) P3, (I2) P2, (I1) P1. הקבוצה מאופיינת ע"י פגמים גדולים אשר נראים בקלות יחסית לעין בלתי מזוינת.

ההבחנה בין שלושת הדרגות בקבוצה זו יכולה להיקבע ע"י העין. (I1) הינה דרגה בגבול SI2 ואילו (I3) P3 הינה בגבול היהלומים התעשיתיים (פסולים מלהוות אבן חן). מכאן ברור שאכן מדרגת P1 הינה בעלת ברק ושקיפות טובים והפגמים שבה אינם נראים בקלות לעין. דרגת P2 מכילה אבנים בעלי פגמים גדולים ורבים יותר שנראים בקלות לעין והם פוגעים במידת השקיפות והברק של האבן. דרגה P3 מכילה אבנים בעלי פגמים "המכסים" חלק גדול מהיהלום ואשר פוגעים במידה רבה בברק ובשקיפות. הפגמים נראים בקלות רבה בעין ועקב חוסר ברק ושקיפות, האבן מוגדרת בפי אנשי המקצוע כחסרת חיים.

סקלת הנקיון מראה בצורה הדרגתית את מרווח כל דרגה. המרווחים הולכים וגדלים במעבר מדרגה גבוהה לדרגה נמוכה יותר. דרגת FL הינה הצרה ביותר. כלומר, המצאות פגמים הינה מינימלית בדרגה זו. דרגות IF ו- VVS הינן מאוד צרות ואילו דרגות VS הינן רחבות יותר. דרגת VS2 מהווה גבול בין אבנים בעלות נקיון גבוה (VS1 ומעלה) לבין אלו בעלות רמת נקיון נמוכה יותר (SI ומטה). לכן ניתן למצוא בדרגה זו יהלומים בנקיון גבוה אשר הינן מעט פחות מ- VS1 ומצד שני יהלומים בנקיון אשר הינו מעט גבוה מ- SI1.

השוואת מחירי היהלומים בעלי תעודות של GIA

כפי שכתבתי במאמרים קודמים, תעודה גמולוגית של GIA (המכון הגמולוגי האמריקני) הינה התעודה היחידה הנותנת ערך ליהלום

נשאלת השאלה: איך יתכן שיהיו הפרשי מחירים ניכרים בין תעודות של GIA בהנחה שכל הפרמטרים האחרים ביהלום זהים?

ניקח לדוגמא שיש לנו 4 תעודות של GIA, משקל היהלום 0.5 קראט, צבע היהלום F, נקיון היהלום VS2 , עבודה: Triple Excellent, פלורסנציה: None.

לכאורה מדובר כאן ב- 4 יהלומים עם תעודות של GIA שמחירם אמור להיות זהה אולם לא כך הדבר.

1)      צבע: בדוגמא למעלה צבע F הינו צבע לבן טוב. מאחר ודרוג הצבע תלוי בבדיקה אנושית ("עין של גמולוג") לא מן הנמנע שיש טעויות בזיהוי הצבע, כמו כן, לפעמים לצבע היהלום נלווה גוון מתכתי אפרפר או חום שנראה לעין מקצועית בלבד. אלמנטים אלו משאירים את צבע היהלום F על כנו, אולם איש מקצוע ביהלומים ימנע מלקנות יהלומים אלו ולכן מחירם נמוך יותר.

בעיה נוספת בדרוג צבעים היא קושי לקבוע אחיד. לדוגמא יש יהלומים שמדורגים F אולם נוטים יותר לצבע נמוך יותר G – יהלומים אלו נקראים F נמוך ומחירם נמוך יותר מאשר F "רגיל" או F גבוה שנוטה לצבע E.

2)      נקיון היהלום: בדוגמא למעלה דיברנו על VS2  שהינו נקיון טוב ביהלומים. הנקיון נקבע ע"י גודל הפגמים, צבע הפגם, השתקפות הפגם, מיקום הפגם, ברק הפגם, סוג הפגם.

את כל האינפורמציה הזו התעודה לא נותנת לנו. התעודה נותנת שקלול כולל של כל הפגמים ומתן ציון אחד בודד לנקיון היהלום VS2. הבעיה היא שישנם הרבה פגמים במסגרת ה- VS2 שגורמים ליהלום להיות לא מסחרי לסוחר יהלומים וערכם נמוך יותר, כמו כן, מיקום הפגם לא מופיע בתעודה הקטנה. סוחרי יהלומים לא רוצים לקנות יהלום VS2 עם פגמים במרכז היהלום-בלוח, יהלומים אלו נמכרים ע"י חנויות התכשיטים במחירים זולים יותר.

3)      עבודת היהלום: בדוגמא למעלה דיברנו על עבודה Triple Excellent הנחשבת לעבודה הטובה ביותר הקייימת. על-אף עובדה זו יש לבדוק אם אנחנו נמצאים בפרמטרים האמצעיים של הנתונים או שאנו נמצאים בגבול העליון או התחתון של עבודת ה- Excellent. נתון זה יכול להוריד את מחיר היהלום ב- 5%-10%.

לסיכום, ראינו שעל-אף שיש תעודה של GIA יכולים לראות פערי מחירים בתוך אותן תעודות עם אותם פרמטרים בהפרשים של אלפי ש"ח. אי לכך, אנו מציעים להתייעץ עם מומחה חבר בורסת היהלומים בכל מה שקשור לקניית יהלומים.

זכרו: אין מציאות ביהלומים. מחיר נמוך = יהלום זול.

איך קונים טבעת יהלום או טבעת אירוסין – כל הטיפים והטריקים מה חנויות התכשיטים לא מספרות לכם – יעוץ מקצועי חינם ע"י חבר בורסת היהלומים

בקניית טבעת יהלום או כל תכשיט משובץ יהלומים יש להתחשב ב- 2 גורמים חשובים:

א.       עיצוב טבעת היהלום ואיכותו של היהילום כלומר – היופי.

ב.       הערך העתידי של טבעת האירוסין או טבעת היהלום.

קוני התכשיטים או טבעות האירוסין מתחלקים ל- 2 סוגים:

לקוחות שחשוב להם רק המראה החזותי של התכשיט או טבעת האירוסין

לקוחות שחשוב להם גם המראה החזותי וגם הערך העתידי של התכשיט או טבעת האירוסין

הלקוחות הנמנים על הסוג הראשון מחפשים בעיקר טבעת יהלום זולה שתיראה טוב. מאחר ולא ניתן לקנות יהלומים בזול, מטבע הדברים שהיהלום בטבעת האירוסין אותו יקבל הקונה יהיה יהלום זול, כלומר או יהלום עם פגמים קשים או יהלום שאינו לבן, או יהלום צהוב או חום בהיר או יהלום עם פלורצנסיה גבוהה או יהלום עם טיב ליטוש ירוד או יהלום מטופל או קדוח.

הלקוחות הנמנים על הסוג השני יקנו יהלום בצבע לבן ועם כמה שפחות פגמים עם תעודה של מכון גמולוגי בעל מוניטין עולמי כמו G.I.A(המכון הגמולוגי האמריקני) הנותן ליהלום ערך עתידי גבוה ואפשרות למכירה עתידית.

למה כל זה חשוב?

לעיתים קרובות יש צורך לשדרג את היהלום בטבעת ליהלום גדול יותר מהסיבה שהיהלום בטבעת האירוסין נראה קצת ילדותי וקטן לאשה בת 40. (בהנחה שהתחתנתם בגיל 28)

כולנו רוצים להחזיר את היהלום הקטן כחלק מהסכום אותו אמורים להוסיף עבור השידרוג, רוב חנויות התכשיטים לא יקנו מכם את היהלום הישן וגם אם כן הרי תקבלו 1/5 ממחירו. לעומת זאת, במידה ויש לכם יהלום עם תעודה גמולוגית אמריקאית כמו: G.I.A האבן מקבלת מחיר ותמיד אפשר למכור אותה בבורסת היהלומים דרך איש קשר.

בכל מה שנוגע למכירת תעודות יש להבהיר שהתעודה הנסחרת ביותר בבורסת היהלומים בארץ ובעולם היא תעודה של G.I.A. כל שאר התעודות לא נסחרות בבורסה ואין להן ערך מסחרי להוציא תעודה E.G.L שנסחרת מעט מאוד וכמובן נסחרת בפרמיה נמוכה ב- 50% מאבן עם תעודה של G.I.A בכל מקרה אנו ממליצים על תעודת G.I.A בלבד.

ליהלום כמו לכל מחצב טבעי יש ערך כספי ומסחרי הנובעים מביקוש והיצע בשוק העולמי. פועל יוצא הוא שלא ניתן לקנות יהלומים בזול אלא אם כן קרה משהו בשוק העולמי כמו לדוגמא משבר כלכלי או מקרה קיצוני אחר. בכל שאר המקרים והזמן, מחירו של היהלום נשאר קבוע ונוטה לעליות בהתאם להיצע ולביקוש בשוק.

אם כך נשאלת השאלה, איך יתכן שעל אותו יהלום יכול להיות פער של 50% במחיר?

בכתבה זו ננסה להסביר בקצרה ממה נובע פער המחירים.

הצרכן הקונה טבעת יהלום או טבעת אירוסין עם יהלום מודע לעובדה שהוא רוכש מוצר בעל ערך עתידי.

אם כך, איך יתכן שאותו יהלום באותו צבע, באותו ניקיון ובאותו משקל נמכר בחנויות ב- 50% פחות מאשר בחנויות אחרות?

כעקרון כל החנויות קונות את היהלומים בבורסת היהלומים בר"ג. חדר המסחר בבורסת היהלומים נחשב למקור ראשון או יד ראשונה לקניית יהלום. מאחר ורוב בעלי החנויות אינם רשאים להיכנס לאולם המסחר, הרי שהם קונים את היהלומים דרך משרדים בבורסה או חברי בורסה הפעילים באולם המסחר.

הבסיס למחיר היהלום הוא התעודה הגמולוגית  אותה הוא נושא. לדוגמא: יהלום עם תעודת GIA (המכון הגמולוגי האמריקאי) שווה 100%, אותו יהלום עם תעודה של EGL )ישראלי )שווה 50%, אותו יהלום עם תעודה HRD (בלגית) שווה %80. לשאר התעודות לא מתייחסים במסחר אלא בודקים את האבן לגופה. כלומר מהימנות מנפיק התעודה קובעת מאוד למחיר היהלום.

גורם נוסף להוזלת היהלום הוא הגורם  הטבעי, יש לבדוק אם היהלום טבעי. אם יהלום טבעי = 100%. אם יהלום מטופל או קדוח לייזר או טיפול HPHT = 40%. יהלום סינטטי שגודל במעבדה = 50%. לכן אם מציעים לכם יהלום זול בידקו אם הוא טבעי או עבר טיפול. לא לכל מעבדה יש אמצעים לבדוק יהלומים סינטטים, אי-לכך אנו ממליצים על GIA.

גורם נוסף המשפיע על המחיר היא עבודת הליטוש והגימור של היהלום. אם גימור בדרג Excellent 3* =% 100 הרי שגימור ברמת very good =% 90, גימור ברמת Good = %80 ואילו גימור Fair = 50%.

כך שיש לשים לב לדרגת הגימור. אבן עם אותו צבע, אותו ניקיון ואותו משקל ברמות גימור שונות יכולה להיות זולה יותר.

גורם נוסף הוא הפלואוסנציה.

יהלום ללא פלורסנציה (NONE) = %100.

יהלום עם פלורסנציה FAINT = %95.

יהלום עם פלורסנציה MEDIUM = %80.

יהלום עם פלורסנציה STRONG = 65%.

כאשר אנו משקללים את כל הגורמים הנ"ל, אפשר להבין איך ליהלום באותו צבע, באותו ניקיון ובאותו משקל יש פער של%  50 במחיר. מספיק שאחד הגורמים הנ"ל חורג מגורם ה- %100 וזה משנה את כל התמחור של האבן.

מאחר וחנויות התכשיטים מחפשות יהלומים זולים, קחו בחשבון שלפחות אחד מהאלמנטים הנ"ל יהיה ביהלום שמציעים לכם. לפיכך אנו ממליצים לא להתפתות למחיר זול, אלא להתייעץ עם מומחה. מה חנויות התכשיטים לא מספרות לכם?

חדשות לבקרים מתפרסמים מדריכים וטיפים ,איך לקנות יהלומים, טבעות אירוסין ,ותכשיטים. ברצוננו לגעת הפעם במספר נקודות החשובות לא פחות מהתכשיט או ,טבעת היהלום עצמה והצרכן לא מודע להן בשל העובדה שנוח למוכר להסתירם.

  1.                            שמירת הערך העתידי של התכשיט או טבעת היהלום

מאחר והקונה רוכש זהב או יהלומים, טבעי הדבר שכל אחד ירצה שהיהלום שקנה ישמור על ערכו בעתיד. הנושא חשוב בעיקר, בטבעות אירוסין. הרעיון שטבעת אירוסין לא מחליפים עבר מהעולם. המגמה היום היא לשדרג בעתיד את היהלום בטבעת האירוסין או את כל הטבעת עצמה.

מאחר ותקציבם של הזוגות הצעירים מוגבל לפני החתונה, טבעי הדבר שקונים יהלום קטן יותר לשיבוץ בטבעת כדי לעמוד בתקציב. כל עוד הגברת צעירה,אין שום פסול באבן קטנה המתאימה לגיל צעיר. ככל שמתקדמים בגיל נראית טבעת האירוסין עם היהלום הקטן חסרת פרופורציה ולעיתים קצת מצחיקה (אישה בת 35 עונדת טבעת עם יהלום של 1/3 קראט המתאים לילדה בת 20). אי לכך המגמה כיום היא להחליף את היהלום  ליהלום גדול יותר. כאשר משדרגים את היהלום ליהלום גדול יותר בד"כ מקבלים זיכוי על היהלום הקטן ומשלימים את ההפרש למחיר היהלום הגדול יותר. כאן טמונה בעיה.

מאחר והיהלום הקטן פחות מסחרי רצוי שאיכותו של היהלום הקטן תהיה מעולה אחרת או שלא ייקחו אותו כזיכוי או שיציעו לכם זיכוי של 1/3 או 1/4 ממה ששילמתם עבורו. אי לכך אנו ממליצים לא להתפשר ולקנות אך ורק יהלום עםתעודה של G.I.A(המכון הגמולוגי האמריקני המוביל בעולם). כמו-כן לא להתפשר על העבודה והליטוש של היהלום ולקנות יהלום שציון העבודה, הסימטריה והצחצוח שלו היא Excellent (3 ציונים של Excellent) כמו כן יש לדאוג שהיהלום יהיה ללא פלואורצנסיה (NONE). רצוי ללכת על צבע לבן G עד D ובניקיון של SI2 ומעלה.

אבן מסוג זה, ללא קשר לגודלה, תשמור על ערכה לאורך זמן וכל סוחר יהלומים ישמח לקנות אותה מכם בניגוד לאבנים אחרות המאבדות ממחירן מיד לאחר שיצאתם מחנות התכשיטים.

כעקרון הגודל הממוצע של היהלום הנרכש בטבעת האירוסין הוא 1/2 קראט והוא גם הגודל המינימלי שאינו דורש שדרוג בעתיד. כל גודל מתחת ל- 1/2 קראט הינו גודל שבוודאות יידרש לשדרוג עתידי. אי לכך אנו מציעים להשתדל ללכת על גודל של יהלום לא פחות מ-1/2 קראט כדי לצמצם אפשרות לשדרוג עתידי. בעקרון יהלומים קטנים מ-10 נקודות (0.1 קראט) משמשים לקישוט וכמעט ואין להם ערך עתידי.

  1.                                 מקום הרכישה של יהלום ומדיניות ההחזרה

חשוב מאוד לרכוש את היהלום או טבעת האירוסין במקום אמין. כיום מגיעות לבורסת היהלומים הרבה תלונות על חוסר גילוי נאות לקונים מצד חנויות התכשיטים בכל מה שקשור לטיב האבן ולתיעוד שלה.

רוב בעלי חנויות התכשיטים אינם חברי בורסת היהלומים. גם חנויות תכשיטים הנמצאות בתוך בנייני הבורסה לא מעידות על כך שבעליהן הם חברי בורסה.

אני ממליץ לשאול את בעל חנות התכשיטים האם הוא חבר בבורסת היהלומים ולבקש ממנו להציג את תג החבר(תג לבן עם פס כחול רחב ותמונה עם כתובית "חבר בורסה") עצם הקנייה מחבר בורסה תבטיח לכם קנייה הוגנת. מאחר וכל חברי הבורסה כפופים לתקנון מאוד מחמיר אף אחד לא ייקח סיכון למכור לכם יהלום לא טבעי או לא נכון ולהסתכן בתביעה עד כדי הרחקה מהבורסה. אי לכך, ההמלצה היא לקנות אך ורק מחברי בורסה. טבעי שחבר בורסה ייתן לכם זיכוי גבוה יותר על יהלום אותו אתם רוצים למכור לצורך שידרוג מאחר ויש לו אפשרות טובה ורחבה למכור את היהלום באולם המסחר לעומת בעל חנות תכשיטים שלוקח מרווח ביטחון גדול בקניית היהלום חזרה מאחר ואין לו אפשרות להיכנס ישירות לאולם המסחר .פועל יוצא מכך הוא שאתם מקבלים סכום נמוך יותר עבור היהלום שאתם רוצים למכור לו לצורך שדרוג.

מדיניות החזרה:

לפי תקנות משרד המסחר והתעשייה החל מה- 1/1/11 לא ניתן לקבל החזר כספי על תכשיטים מעל 3000 ₪. במקרה הטוב אפשר לקבל זיכוי . במידה והזמנתם הזמנה מיוחדת בעיצוב של תכשיט גם זיכוי לא ניתן לקבל.

אי לכך יש לבדוק היטב את מדיניות החברה או חנות התכשיטים. על-אף האמור לעיל, אנו ממליצים לפני הסגירה על הקנייה להתנות את הקנייה בכך שניתן יהיה להחזיר את הטבעת והיהלום תוך 7 ימי עבודה ולקבל זיכוי כספי מלא. חובה לכתוב את זה על החשבונית וחובה לסגור את זה לפני התשלום והחלטת הקנייה.

תרגיל נפוץ מצד בעלי החנויות כדי להימנע מהחזר כספי או זיכוי הוא לטעון שהטבעת או התכשיט הוזמן בהזמנה מיוחדת או עיצוב מיוחד. אי לכך, סכמו מראש שעל החשבונית יהיה רשום שמדובר בתכשיט או טבעת שסופקה מהמלאי הרגיל ושזו לא הזמנה או עיצוב מיוחדים. דבר זה ימנע ויכוחים עתידיים במידה ותרצו להחזיר את הטבעת או התכשיט.

בד"כ אם מדובר ביהלומים עד 1/2 קראט לא אמורה להיות בעיה בהחזר במידה והאבן נקנית מחבר בורסה.

ביהלומים גדולים מ- 1/2 קראט יכולה להיווצר בעיה בהחזר מאחר ולפי כללי המסחר בבורסת היהלומים לא ניתן להחזיר יהלומים אחרי קנייה בשום מצב ובשום מקרה כך שאם הסוחר רכש יהלום גדול עבורכם ואתם תחזירו אותו הרי שהוא תקוע עם האבן ללא יכולת להחזיר אותה לסוחר היהלומים ממנו נקנתה האבן. אי לכך צריך לסכם מראש ובכתב את תנאי ההחזר לכל יהלום או תכשיט.

מדריך לקניית תכשיטים, יהלומים, טבעת יהלום, טבעת אירוסין

יהלומים, תכשיטים וטבעות יהלום הם מוצרים אותם אנו קונים לעיתים נדירות ולאירועים מיוחדים. עצם נתינת תכשיט יהלום או טבעת יהלומים היא אירוע חשוב ומרגש הן לנותן והן למקבל. בכל המקרים של נתינת התכשיט או טבעת היהלום המקבל מאושר.

מדריך זה, מטרתו לעשות גם את קונה טבעת היהלום שבע רצון מהעובדה שלא "עבדוּ" עליו בקניית תכשיט היהלום או טבעת היהלום.

א.       חשוב מאוד לקנות יהלומים ממקור מוּכר. המקור יכול להיות רשת חנויות מוכרות או קנייה בבורסת היהלומים דרך חבר או חברה העובדים בבורסה. אין ספק שלקנייה בבורסת היהלומים יש ערך מוסף מבחינת אמינות. חשוב לוודא שהיהלום או תכשיט היהלום אינו יהלום סינטטי או יהלום שעבר טיפול השבחה HPHT או קידוח לייזר. כל הטיפולים הנ"ל מפחיתים את ערכו של היהלום ב- 50% עד 70%. ישנם בשוק חיקויים ליהלום כמו זירקוניה אולם הקנייה העיקרית כיום בשוק היהלומים הם היהלומים הסינטטיים – מעשה ידי אדם. יהלומים אלו הם יהלומים לכל דבר ויש להם אותן תכונות כמו ליהלום אמיתי כולל בצבעים ובניקיונות. ההבדל הוא שהיהלומים הסינטטיים שווים 70% פחות מיהלום אמיתי. לרוע המזל לא ניתן להבחין בעין רגילה בהבדלים ורק מעבדה גמולוגית מובילה יכולה להבחין בהבדל בעזרת מכשור מיוחד ולציין בתעודה שהיא מנפיקה שהיהלום הינו סינטטי. אי-לכך יש להקפיד על קבלת תעודה גמולוגית ממעבדה מובילה עם ציון שהיהלום טבעי ולא מטופל או סינטטי.

ב.       חשוב לקבל תעודה גמולוגית בקניית תכשיט יהלומים.

המעבדות המובילות בעולם הן: G.I.A (מכון גמולוגי אמריקאי).

                                          H.R.D (מכון גמולוגי בלגי).

במידה ומציעים לכם תעודות שלא מהמכונים האלו יש להתייחס בצורה שונה לדירוג התעודה ומובן שיהלומים שנושאים תעודת אחרות שווים פחות. אנו ממליצים להשתדל לא לסמוך על תעודות שונות מתעודות אלו.

ג.        כעת משיש לנו תעודה גמולוגית ליהלום חשוב מאוד שהאבן הנמצאת בטבעת היהלום או בתכשיט תתאים לתעודה. לצורך זה יש להתייעץ עם מומחה חיצוני, רצוי עם חבר בורסת היהלומים כדי לוודא התאמה בין הצבע, הגודל והניקיון הרשומים בתעודה לאבן בפועל. לא אחת קורה שהמשקל של האבן מתאים למשקל בתעודה אולם הצבע והניקיון שונים לחלוטין.לצורך קביעת זהות בין יהלום לתעודה הגמולוגית שלו יש לבחון את היהלום מחוץ לטבעת. כאשר היהלום משובץ "השיניים" בשיבוץ מסתירות פגמים המופיעים בצידיי היהלום כך שהיהלום נראה מלמעלה נקי ולאמיתו של דבר הוא אינו נקי.

ד.       איכות היהלום ומחירו נקבעים ע"י 4 קריטריונים:

צבע (COLOR).

ניקיון ובהירות (CLARITY).

איכות ליטוש (CUT).

משקל בקראט (CARAT).

צבע: ככל שהאבן לבנה יותר מחירה גבוה יותר. יש 10 דרגות צבע  D-M . הדעה הרווחת היא לקנות צבע G  F-שהוא עדיין לבן ופחות יקר. חשוב מאוד שיהלום יהיה כמה שיותר לבן (במסגרת התקציב הנתון) אי-לכך לפעמים עדיף לעלות בצבע ולרדת בניקיון.

ניקיון ובהירות: ככל שהיהלום נקי יותר הוא יקר יותר.

יש 10 דרגות ניקיון         IF-I3

מומלץ לקנות יהלום ברמת ניקיון של VS1-VS2. ברמה זו הפגמים הם בלתי נראים לעין – ניתן לראותם רק בהגדלה פי 10 שזו ההגדלה המקובלת ביהלומים. אבנים עם פגמים שחורים שווים פחות מפגמים לבנים. יש לשים לב אם הפגם משקף את התעודה, כלומר אם הפגם הוא אכן לפי הקריטריונים או שהוא נוטה להיות פגם יותר נמוך.

ליטוש: הליטוש באבן מאפשר החזרה של קרני אור הנותנים את הברק ליהלום. ככל שהליטוש טוב יותר החזר האור ביהלום טוב יותר והאבן נראית יותר יפה.

בליטוש אנו מבחינים בסוגי ליטוש שונים.

אנו ממליצים רק על ליטוש Excellent

או לכל הפחות ליטוש Very good

בשום פנים לא לקנות Good ובטח לא Fair.

יש להקפיד שיהיו בתעודה או Excellent x 3

                                    או very good x 3

או שילוב של Excellent ו- very good.

משקל: משקל היהלום הוא קראט = 1/5 גרם.

1 קראט = 100 נקודות.

1/2 קראט = 50 נקודות.

הדעה הרווחת היא לחפש אבנים במשקל 0.99 קראט או 0.43 קראט וזאת על-מנת לשלם פחות מ- 1 קראט או פחות מ- 1/2 קראט. עלות האבן אינה רק פונקציה של משקל, אלא, בכל גודל יש קפיצה במחיר בנוסף למשקל. בפועל קשה עד בלתי אפשרי למצוא 0.99 קראט מאחר ועדיף לזייף את הליטוש (לעשות ליטוש פחות יפה) ולהביא את האבן למשקל של 1.00 קראט. בתיאוריה זה נכון – בפועל כמעט בלתי אפשרי למצוא 0.99 או 1.49 או 1.99 קראט, כך שאל תחפשו מה שאין. מה גם שאם כבר מצאתם משקל כזה, נדרשה מכם פרמיה מאוד גבוהה שספק אם זה יהיה כדאי. כמו-כן בהרבה ארצות אפשר להכניס לטבעות אבנים של 0.99 ולרשום 1 קראט כך שכולם יודעים את זה וקשה למצוא גדלים אלו בשוּק.

ה.       לאחר שבדקנו את היהלום יש לבדוק מהן אפשרויות ההחזרה של היהלום או התכשיט. בדרך-כלל בקניית אבן קטנה מתחת לקראט אין בעיה בהחזרה אולם במידה וקונים אבן גדולה ויקרה, לא תמיד ניתן להחזיר את האבן. אי-לכך רצוי לבדוק מראש את מדיניות ההחזרה.

לסיכום:

לקנות תכשיט יהלומים במחיר הנכון אינו דבר קל.

אנו ממליצים להתייעץ עם מומחה בכל הקשור לקניית יהלומים.

  מהי מעבדה גמולוגית  המעבדה הגמולוגית עוסקת בבדיקה ובדירוג של יהלומים, אבני חן ותכשיטים באמצעות ציוד אופטי, אלקטרו אופטי וציוד מדעי אנליטי חדשני. המעבדה הגמולוגית משרתת את היצרנים והסוחרים בענפי היהלומים, אבני החן והתכשיטים, את בעלי החנויות ואת הציבור הרחב, תוך מתן מידע מקצועי בנוגע לאבנים. תפקידה של המעבדה לזהות ולדרג אבני חן ויהלומים באובייקטיביות גדולה ככל האפשר, מתוך היענות לכללי המועצה הבין לאומית   ליהלומים  המעבדה הגמולוגית חייבת לשמור על מקצועיות, להיות חסרת פניות ולשמור על כללי הגילוי הנאות והמקצועיות ברמה גבוהה.  הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים וההתאחדות הבין לאומית של התאחדויות תעשייני היהלומים. החליטו להקים ועדה משותפת, שנקראה בשלב מאוחר יותר בשם המועצה הבין לאומית ליהלומים. במגמה לקבוע סטנדרט בין לאומי ולפעול להאחדת מונחים גמולוגיים חוקי המועצה הבין לאומית ליהלומים מחייבים את המעבדה הגמולוגית לפעול בכפוף לקריטריונים בין  לאומיים Gemological Institute of Americaהניחה את היסודות שהפכו אותה עם השנים לספינת הדגל של עולם המעבדות הגמולוגיות. ה- GIA הפכה לשם דבר בעולם היהלומים וזו המעבדה המובילה בעולם ומקובלת בכל בורסות היהלומים בעולם. התעודה הגמולוגית מבוססת בעיקרה על ארבעת הקריטריונים הקובעים את ערכו של היהלום, CS4 : משקל, ניקיון, צבע איכות העבודה. משקל (Carat) – היחידה הבסיסית לשקילת יהלומים היא הקרט. 1 קרט = 0.2 גרם = 100 נקודות (לדוגמה: 5 קרט = 1 גרם).

ניקיון (Clarity– דרגת הניקיון מתארת עד כמה היהלום משוחרר מפגמים כאשר מתבוננים בו בהגדלה של X10. לפי המכון הגמולוגי האמריקאי קיימות 11 דרגות ניקיון ב – 6 קטגוריות: FL – ללא פגם (פנימי או חיצוני), IF – ללא פגם פנימי, VVS2, VVS1 – פגם קל מאוד מאוד, VS2, VS1 – פגם קל מאוד, SI2, SI1 – פגם קל, I3, I2, I1 – פגומים. דרגת הניקיון משקפת את הפגמים הקיימים ביהלום תוך התחשבות בכמותם, סוגם, מיקומם, צבעם ואופן ראייתם והשפעתם על האבן. במסחר קיימת דרגת ניקיון נוספת – SI3, שאינה מוכרת על ידי המכון הגמולוגי האמריקני .     צבע (Color) – מתאר את דרגת הצבע מחסר צבע אל תחום הצהוב. צבעם של היהלומים נוצר כתוצאה מבליעת קרני אור באבן בשל נוכחות אטומים זרים או הפרעות מבניות. במעבדות הגמולוגיות נהוגות שיטות אחדות לדירוג קבוצת הצבעים הרגילים. שיטת הדירוג המקובלת ביותר כיום היא שיטתו של המכון הגמולוגי האמריקאי, ה- GIA , הקובע אות לכל דרגת צבע, החל באות D, המסמלת חוסר צבע, עד לאות Z                                                          איכות העיבוד (Cut) – איכות העיבוד מתייחסת לפרופורציות (Proportion), לרמת הגימור (Finish) ולהשפעתן על מראה האבן. הפרופורציות האידאליות הן הזוויות המיטביות של שבירת קרני האור והחזר הקרניים באבן העגולה. פרופורציות אלה ידועות כיום בשם – הליטוש האידאלי או ליטוש Excellent  טיב הצחצוח (Polish) – מתייחס להיעדר שריטות, שפשופים או משטחים שרופים. טיב הסימטריה, רמת הצחצוח והפרופורציות קובעים את מידת החזרת האור, המקנות ליהלום את הברק והיופי המיוחדים שלו. הדירוגים המקובלים כיום לאיכות עיבוד היהלום הם: Poor, Fair, Good, Very Good, Excellent.        המעבדות הגמולוגיות חייבות לציין בתעודות הגמולוגיות אם מצאו שהאבנים עברו טיפול.  GIA חורט בלייזר את עובדת הטיפול על חגורת היהלום, גם מבלי לבקש את רשות הבעלים המעבדה הגמולוגית האמריקאית – ה- GIA – הודיעה באחרונה כי תסיים את התקשרויותיה עם לקוחות שיימצא כי אינם עומדים בחובת הגילוי הנאות.  בדרך כלל ניתן למצוא בתעודות הגמולוגיות שרטוטי-על המצביעים על מיקום הפגמים ביהלום ושרטוט צד המתאר את הפרופורציות                         אפשר להוציא דו"ח זיהוי או דירוג/תעודה ליהלום סינתטי. אולם יש להוציא את דו"ח דירוג/תעודת היהלום הסינתטי בכריכה מודפסת בצבע הנבדל מצבע הכריכה של דו"חות דירוג/תעודות 'יהלום' או 'יהלום טבעי'. על הכריכה חייבות להופיע המילים: נוצר במעבדה/גודל במעבדה/מעשה ידי אדם/סינתטי. Laboratory-grown, laboratory  המעבדה לא תציין בתעודות הגמולוגיות שלה את מחיר האבן. נהוג שמעבדות גמולוגיות לא עורכות הערכות מחיר משום שקביעת מחיר מהווה ניגוד אינטרסים בין המדע לכסף. מעבר לכך, ליהלום בעל תעודה יהיה מחיר שונה מזה של יהלום חסר תעודה, וליהלום בעל תעודה של מעבדה אחת ערך שונה מאשר ליהלום בעל תעודה ממעבדה אחרת. מה שברור הוא, שכיום אי-אפשר להעלות על הדעת שוק יהלומים, אבני חן ותכשיטים בלי מעבדה גמולוגית, גמולוגים ותעודות גמולוגיות. השוק גדול ורחב ידיים. המבחר גדול. אם רוצים לשמור על התיקה בשוק ועל אמון הצרכן צריך לבחור בקפידה את המעבדה הגמולוגית המתאימה

אחת הסוגיות החשובות ביותר ברכישת יהלומים, תכשיטים, טבעת אירוסין, הוא גילוי הנאות לצרכן.

בכתבות קודמות הסברתי בהסבר מקיף וממצה איך לקנות טבעת אירוסין, איך לבחור טבעת אירוסין, איפה לקנות טבעת אירוסין.

בכתבה זו אתייחס למחיר היהלום בטבעת האירוסין.

לא מכבר פנה אליי לקוח שקיבל הצעת מחיר ליהלום מסוים בטענה שהוא מצא את אותו יהלום באותו משקל, צבע, ניקיון, עבודה פלורסנציה ותעודה במחיר של 20% פחות. כיצד זה ייתכן?

הבא ונצא מתוך ההנחות הבאות כאשר מדובר בזוג יהלומים:

א.       הילומים נקנו בבורסת היהלומים.

ב.       ליהלומים תעודה של GIA.

ג.        כל הפרמטרים ב- 2 התעודות זהים אחד לאחד.

בהנחות אלו לכאורה, מחיר היהלומים חייב להיות זהה או לכל היותר פער של % בודדים.

ובכן זה לא המצב:

אנשי מקצוע בבורסת היהלומים לעולם לא ירכשו יהלום על בסיס תעודה בלבד. בשלב ראשון בודקים פיזית את היהלום ובשלב שני מסתכלים על התעודה כאשר נתוני הבדיקה הפיזית מתאימים לממצאים בתעודה מתייחסים לתעודה באופן רציני.

מתהליך זה מתחיל הפער במחירים.

לדוגמא: נניח שיהלומים קיבלו צבע G. מאחר וקביעת הצבע ב- GIA נעשית באופן ידני הרי שיש יהלומים שה- G שלהם לבן יותר ונוטה ל- F ויש יהלומים שה- G נמוך יותר ונוטה ל- H (צהבהב). נתון זה יכול לשנות את המחיר של היהלום ב- 5-7%.

דוגמא נוספת: נניח שניקיון היהלומים הוא SI1 שנחשב לניקיון בינוני ביהלומים גם כאן הבדיקה של GIA ידנ

ית ויש מצב שהפגם של SI1 יהיה לבן או שחור או יהיה במרכז האבן או בצד או שיהיה SI1 קטן ויפה קרוב ל- VS2 או SI1 גדול ונוטה ל- SI2 כל נתון כזה מוריד בין

3-5% ממחיר היהלום.

מכאן שאם משקללים את הגורמים הנ"ל אפשר להבין איך יהלומים זהים לחלוטין מכל הבחינות מתומחרים אחרת אחד מהשני.

המסקנה היא שאין לקנות יהלום רק על בסיס תעודה. כמו כן אין 2 יהלומים זהים במחיר

הכל  תלוי איך היהלום נראה .

איך בודקים תעודה גמולוגית של יהלום

הדבר החשוב ביותר ברכישת תכשיט יהלומים או טבעת אירוסין משובצת יהלומים היא התעודה הגמולוגית המצורפת לתכשיט או לטבעת אירוסין.

התעודה הגמולוגית היא תעודת הזיהוי של היהלום ובהתאם לממצאי התעודה וסוגה מעריכים את ערכו של היהלום. ישנן עשרות מכונים גמולוגים המנפקים תעודות ליהלומים אולם המכון הנחשב האמין והנסחר ביותר הוא: G.I.A(המכון הגמולוגי האמריקאי).

להלן נלמד איך לקרוא את הממצאים של התעודה האמריקאית וכיצד להתייחס אליהם.

א)      תאריך הנפקת התעודה – מאחר ובשנים האחרונות שונו הפרמטרים לבדיקת יהלומים במכונים שונים בעולם כדאי לוודא שהתעודה הונפקה לא יותר משנתיים לפני תאריך הקניה (נכון להיום לקנות תעודות שהונפקו משנת2009 ואילך).

ב)      SHAPE – צורת האבן – בקטגוריה זו מציינים מהי צורת האבן. בד"כ היהלום עגול, אי-לכך כתוב ROUND BRILLIANT.

ג)       MEASUREMENTS – מידות האבן בו מציינים אורך-רוחב-גובה האבן במילימטרים.

ד)       CARAT WEIGHT – משקל בקראט בו מצוין משקל האבן בקראט.

ה)      COLOR GRADE – צבע האבן – יש 22 צבעים D עד Z כאשר הצבעים הגבוהים הלבנים הם D עד G. ככל שהדירוג יורד מ- G, האבן צהובה יותר.

ו)        CLARITY GRADE – ניקיון – יש 10 סוגי ניקיון, FL הכי גבוה עד I2 הכי נמוך.

ז)        CUT-GRADE – איכות הליטוש או איכות העבודה חייבות להיות לפחות VERY-GOOD אוEXCELLENT.

ח)      POLISH – צחצוח האבן – חייב להיות VERY-GOOD או EXCELLENT.

ט)      SYMMETRY – סימטריית האבן- חייבת להיות VERY-GOOD או EXCELLENT.

י)        FLUORESCENCE – פלואורסנציה באבן – חייב להיות NONE (ללא פלואורסנציה) או לפחות FAINT – כל ציון אחר מוריד את ערך האבן בתמחור.

לתעודה של מעבדה אחת ערך שונה מאשר ליהלום בעל תעודה ממעבדה אחרת. מה שברור הוא, שכיום אי-אפשר להעלות על הדעת שוק יהלומים, אבני חן ותכשיטים בלי מעבדה גמולוגית, גמולוגים ותעודות גמולוגיות. השוק גדול ורחב ידיים. המבחר גדול. אם רוצים לשמור על אתיקה בשוק ועל אמון הצרכן צריך לבחור בקפידה את המעבדה הגמולוגית המתאימה

 

יעקב פוגל – חבר בורסת היהלומים

מכירה יבוא ויצוא של יהלומים תכשיטים טבעות אירוסין–  יעוץ  חינם

טל.      0543978160      03-6130028

CARAT3@GMAIL.COM

WWW.FOGEL-DIAMONDS.CO.IL

תכשיטים ,טבעות אירוסין ,יהלומים,טבעת אירוסין ,טבעת יהלום ,טבעת יהלומים,תכשיט יהלום,עגילים,טבעות,יהלום,תכשיטי יהלום,טבעת אירוסין יהלום,טבעת יהלום אירוסין,טבעות חתונה,טבעות יהלומים,בורסה יהלומים,עגילי יהלומים,לקנות יהלום,בורסה תכשיטים,יהלומים בבורסה,טבעת אירוסין מחירים,מחירי יהלומים,טבעת אירוסין בורסה,מחיר טבעת יהלום,תכשיטי יהלומים,טבעת אירוסין מחיר,כמה עולה טבעת אירוסין, ,מחיר טבעת אירוסין, יהלום,איך לקנות טבעת יהלום ,איך לקנות טבעת אירוסין ,איפה לקנות טבעת אירוסין ,טבעת אירוסין עם יהלום ,טבעת אירוסין משובצת יהלום,מדריך לקניית טבעת אירוסין, בורסת היהלו

 

לסיכום: לקנות תכשיט יהלומים במחיר הנכון אינו דבר קל. אנו ממליצים להתייעץ עם מומחה בכל הקשור לקניית יהלומים. מאחלים לכם מזל-טוב ובהצלחה. יעקב פוגל – חבר בורסת היהלומים מכירה יבוא ויצוא של יהלומים תכשיטים טבעות אירוסין – יעוץ חינם .

טל. 0543978160 03-6130028 CARAT3@GMAIL.COM WWW.FOGEL-DIAMONDS.CO.IL

 קישורים שימושיים: בורסת היהלומים הישראלית | תעודת GIA | סוכנות היהלומים האמריקנית | מכון היהלומים הישראלי | מכון היצוא הישראלי