ייעוץ חינם – 03-6130028

ייעוץ חינם:
03-6130028

חבר בורסת היהלומים

לאיזו צורת חיתוך יהלום (מודל)יש את הברק המרבי ?

לאיזו צורת חיתוך יהלום (מודל)יש את הברק המרבי ?
הניצוץ המרשים של יהלום הוא התכונה החשובה ביותר המגדירה את היהלום.
יהלומים מפורסמים בזכות הניצוץ, או הברק שלהם. בעוד שכל יהלום נוצץ בתנאי תאורה מסוימים, חיתוכים מסוימים של יהלומים, או צורות,ינצנצו יותר מאחרים.
מה גורם ליהלום להיות נוצץ
הניצוץ של יהלום תלוי ביכולת שלו לקלוט אור, ולהחזיר את האור לעבר האדם המביט ביהלום. ככל שהיהלום ישקף יותר אור מהפאות שלו, כך הוא ייראה יותר נוצץ.
יהלומים נחתכים לצורות המורכבות מפאות רבות. כל פאה פועלת בדומה למראה, מחזירה אור מחלק אחד של היהלום לאחר, ואז מקפיצה אותו בחזרה אל מחוץ ליהלום כדי ליצור ניצוץ יפהפה.
יהלומים חתוכים היטב יכולים לשקף סוגים שונים של אור. היכולת הזו להחזיר אור מכונה בדרך כלל "ברק" ו"אש".
הברק מתייחס ליכולתו של היהלום להחזיר אור לבן. ככל שיהלום יכול לשקף יותר אור לבן מהשולחן שלו לעין המתבונן כך הוא מבריק יותר. זה האפקט שגורם ליהלום לנצנץ ולהיראות מרשים ויפה במיוחד.
אש מתייחסת ליכולתו של יהלום לפזר אור צבעוני. יהלום עם אש גדולה עשוי להפיץ השתקפות צבעונית, להעניק לו אופי ויופי ייחודיים. אש יכולה ללבוש צורה של כל אחד מהצבעים הספקטרליים, מאדום לכתום, צהוב, ירוק, כחול וסגול.
לרוב, חיתוכי יהלומים עם יותר פאות מבריקים יותר מחיתוכי יהלומים בעלי פחות פאות. למעשה, חלק מהחיתוכיים של יהלומים תוכננו במיוחד כדי לקבל את המספר האידיאלי של פאות ולשקף אור וברק מרביים.
לדוגמא: ליהלום עגול בחיתוך מעולה יהיה ברק טוב יותר מאשר לאמרלד בחיתוך מעולה וזאת בגלל מספר וצורת הפאות.

Most Sparkly Diamond Shapes

חיתוך עגול
חיתוך היהלום המבריק ביותר, או הנוצץ ביותר, הוא החיתוך העגול. יהלומים עגולים נחתכים ל-58 פאות (כולל העוקץ), ומאפשרים לאור להיכנס ליהלום ולהשתקף מכל פאה כדי ליצור ניצוץ יפהפה.
חיתוך היהלום העגול תוכנן ועוצב במיוחד כדי לקבל את הניצוץ החזק ביותר האפשרי.
בשנת 1919, מרסל טולקובסקי מהנדס פרסם נוסחה מתמטית לקבלת ברק מיטבי ליהלומים כעבודת הדוקטורט שלו. הנוסחה הביאה ליצירת החיתוך העגול.כיום זו צורת היהלום הפופולרית ביותר בעולם.
אם אתה מחפש את היהלום הנוצץ והמבריק ביותר האפשרי, החיתוך העגול הוא הבחירה שלך
חיתוכי פרינסס, רדיאן וכרית(קושן)
הצורות הללו ידועות כולן בזכות הניצוץ היפה שלהן. אלו חלופות נהדרות המציעות רמה דומה של ברק ואש בעלות נמוכה יותר לקראט מאשר יהלום עגול .
חיתוך נסיכה(פרינסס)
לחיתוך הנסיכה יש יכולת מצוינת להחזיר אור. באיכות חיתוך גבוהה, ליהלום בחיתוך נסיכה יכול להיות ניצוץ מדהים .
חיתוך רדיאן
חיתוך זה פותח במיוחד כדי לשלב את מיטב היתרונות של חיתוך העגול וחיתוך האמרלד, עם 70 פאות המקנות לו יכולת מצוינת להחזיר אור וליצור ניצוץ יפהפה.
חיתוך כרית (קושן)
חיתוך הכרית טוב מאוד בהחזרת אור, ומעניק ליהלום רמה גבוהה של ברק ואש. למרות שהוא לא ממש תואם את החיתוך העגול, הוא משקף ניצוץ חזק במחיר נמוך משמעותית לקרט.

חיתוכי אליפסה(אובל), אגס(טיפה), לב ומרקיזה
למרות שלחיתוך היהלום העגול יש את הניצוץ החזק ביותר,הוא אינו חיתוך היהלום היחיד שמטיב לקלוט ולהחזיר אור.
מספר חיתוכי יהלומים אחרים חולקים מאפיינים עם החיתוך העגול, כולל דפוס של פאות שנועדו לשקף כמה שיותר אור. אלה כוללים את חיתוכי הסגלגל(אליפסה), המרקיזה והאגס.


חיתוך סגלגל(אליפסה אובל)
יהלומים סגלגלים נחתכים, בצורת אליפסה, עם דפוס פאות דומה לחיתוך העגול. לצורה מוארכת זו
יש 56 פאות מה שמאפשר לחיתוך הזה לשקף ברק ואש מדהימים כאשר הוא חתוך היטב.


חיתוך אגס

בדומה לחיתוכי המרקיזה והאליפסה, לחיתוך האגס (או, בשכיחות רבה יותר, צורת האגס) יש דפוס פאות דומה לחיתוך העגול. למעשה, בדיוק כמו החיתוך העגול, ליהלום טיפוסי בצורת אגס יש 58 פאות, המאפשרים לו לקלוט ולהחזיר כמות גדולה של אור.
לרוע המזל, יהלומים רבים בצורת אגס נחתכים בצורה גרועה, וכתוצאה מכך יש להם ניצוץ חלש. אם אתם מחפשים יהלום בצורת אגס וברצונכם להימנע מרכישת יהלום עם ברק גרוע, אל תהססו לפנות אלינו לקבלת סיוע

Pear shape diamond and Oval shape diamond

חיתוך לב
יהלומים בחיתוך לב, או בצורת לב, נחתכים בדומה ליהלומים עגולים, עם 56 ל-58 פאות. זה אומר שכאשר הם נחתכים היטב, הם יכולים לשקף רמה מדהימה של ברק ואש.
מציאת יהלום בצורת לב יכולה להיות תהליך מאתגר. שוב, אם אתה מעוניין ביהלום בצורת לב ואינך בטוח מה לחפש, אל תהסס לפנות אלינו לקבלת ייעוץ .


חיתוך מרקיזה
חיתוך המרקיז פותח במאה ה-18 כאשר מלך צרפת לואי ה-15 ביקש לחתוך יהלום בצורת שפתיה של המאהבת שלו,המרקיזה מאדאם דה פומפדור.
למרקיזה 56 פאות ודפוס פנים דומה לחיתוך העגול. זה נותן למרקיזה ברק מעולה, כלומר יהלום מרקיזה בחתוך מעולה יהיה מאד נוצץ.
בנוסף לניצוץ המרשים שלו, חיתוך המרקיזה נוטה להיראות מעט יותר גדול מיהלומים בחיתוך שונה במשקל זהה של קראט. זה הופך את המרקיזה לאופציה ששווה לשקול אם אתה רוצה יהלום המשלב ניצוץ יפה עם נוכחות מרשימה 

Heart shape and Marquise cut diamonds

חיתוכי אמרלד ואשר
למרות שהם יפים בפני עצמם, חיתוך אשר ו– אמרלד אינם ידועים בזוהר שלהם. בשל העיצוב ודפוס הפאות שלהם, יהלומים בצורות אלו בדרך כלל אינם בהירים ונוצצים כמו אלה עם צורה המבוססת על החיתוך העגול.
עם זאת, צורות אלה מוערכות בשל הבהירות והברק שלהן. בחיתוך טוב ובדרגת ניקיון גבוהה, יהלום איכותי בחיתוך Asscher או אמרלד יכול לקבל מראה ייחודי ואלגנטי.

תכונות יהלום אחרות שיש לקחת בחשבון בעת הקנייה
באופן כללי, יהלומים בעלי מספר רב של פאות כמו אלו המפורטים לעיל ינצנצו יותר מיהלומים עם פחות פאות.
עם זאת, צורתו של יהלום היא רק גורם אחד מני רבים שיכול לקבוע עד כמה הוא נוצץ . גורמים אחרים, כמו איכות החיתוך יחס אורך ורוחב ויחס עומק לשולחן, כולם משפיעים על הברק, האש והיכולת הכללית של יהלום לנצנץ.
להלן, מספר טיפים שיעזרו לך לבחור יהלום עם הברק והאש החזקים ביותר.
בחר יהלום בחיתוך אדיאלי
כפי שהזכרנו במדריך שלנו , יופיו של יהלום מיוצג על ידי ארבעה מרכיבים: חיתוך, צבע, ניקיון ומשקל קראט.
מבין ארבעת המרכיבים הללו, לאיכות החיתוך יש את ההשפעה הגדולה ביותר על הברק והאש של היהלום. במילים פשוטות, יהלום חתוך היטב ישקף הרבה יותר אור מאשר יהלום שנחתך בצורה גרועה, וכתוצאה מכך הנצנוץ שלו יהיה הרבה יותר חזק ונראה לעין.
אנו ממליצים בחום להגביל את החיפוש ליהלומים בעלי דרגת חיתוך איכות מעולה או טובה מאד.

Diamond Cut Grades

ליהלום עגול, הגבל את בחירת האיכות שלך ל"מעולה" (אם היהלום מדורג על ידי GIA) . דרגת חיתוך זו מבטיחה שליהלום יש את הפרופורציות הנכונות לברק ואש אופטימליים.
ייתכן שתמצאו תכשיטנים שמוכרים יהלומי טריפל X ויחשבו שהם אפילו טובים יותר. אבל זה לא תמיד המקרה כפי ש-GIA מסבירה במאמר שלהם.
ליהלומים בצורת אחרת, כגון חיתוכי המרקיזה, הסגלגל, האגס והלב, בחירת היהלום הנכון יכולה להיות יותר מאתגרת. בדרך כלל לא ניתן לאמת את איכות החיתוך של יהלומים בצורות אחרות באמצעות תעודה בלבד, כלומר תצטרך להסתכל מקרוב על היהלום.
אנו ממליצים לקנות ממוכר יהלומים חבר בורסת היהלומים.
אם אתה שוקל לקנות יהלום בעל צורה אחרת (לא עגול), אנו ממליצים לבחון את היחס בין אורך ורוחב ויחס עומק ללוח כדי להימנע מקניית יהלום שלא ישקף אור היטב.
חיתוך מעולה חיוני לניצוץ אופטימלי, מה שחשוב הוא להקפיד על הרכיב הזה של ארבעת ה-C יותר מכל גורם אחר. החיתוך של יהלום ישפיע על עוצמת הניצנוץ, גם באור ישיר וגם מחוצה לו.
בחר טבעת שחושפת את היהלום ולא מסתירה אותו
הטבעת שתבחר להיהלום שלך יכולה להשפיע באופן מפתיע על מידת הניצנוץ שלו. לברק ואש אופטימליים,הכרחי לבחור טבעת עם "שיניים" המאפשרת לאור להיכנס ליהלום מכל זווית ולמקסם את הניצוץ שלו.
כדאי להימנע מטבעות המכסות חלק ממשטח היהלום, מכיוון שהן עלולות לחסום אור מלהיכנס לתוך היהלום ולהשתקף ממנו.
לקבלת ברק נוסף, בחר את השיבוץ הנכון
שיבוץ Halo(הילה) כולל גלגל של יהלומים קטנים יותר המקיפים את האבן המרכזית, מגדילים את הגודל הנתפס של היהלום המרכזי ומעניקים לטבעת נוכחות נוספת.
כפי שניתן לצפות, יותר יהלומים שווה ליותר נצנוץ. שיבוץ של הילה לא יגביר את הברק והאש של האבן המרכזית שלך,אולם היהלומים הקטנים המרכיבים את ההילה יכולים גם לשקף אור ולנצנץ בעצמם.
שמור על היהלום שלך נקי ומטופל כראוי
עם הזמן, היהלום אוגר לכלוך. כל נגיעה ביהלום יכולה להספיק כדי להעביר את השמן הטבעי מהאצבעות אל פני השטח שלו, להקהות ולהפחית את הברק שלו.
לניצוץ אופטימליודאו שאתם מטפלים כראוי בטבעת האירוסין שלכם. שמירה על יהלום נקי תעזור לו למקסם את הברק והאש שלו.
חפש יהלומים עם תעודת GIA
כפי שציינו לעיל, חשוב להקפיד לקנות יהלומים בעלי דרגת חיתוך מעולה (GIA)
תעודותGIA הינן האמינות ביותר בעולם. הן מספקות הערכות אובייקטיביות מדויקות של איכות היהלום.מעבדות אחרות אינן אמינות, ולעתים קרובות מספקות דירוגים גבוהים באופן מלאכותי שגורמים ליהלום להיראות טוב יותר ממה שהוא באמת.
סיכום
אם אתם מחפשים את היהלום הנוצץ ביותר, קנו יהלום בחיתוך עגול. חיתוך זה תוכנן במיוחד כדי לנצנץ כמה שיותר, להעניק ליהלום עגול חתוך היטב ברק ואש ללא תחרות.
גם צורות יהלומים אחרות מחזירות אור רב, כמו חיתוכי המרקיזה, הסגלגל, האגס והלב. חיתוכי הנסיכה, הרדיאן והכרית נראים פנטסטיים כשהן חתוכים ברמה גבוהה והן כולן בחירה מצוינת.
חפש יהלום עם תעודת GIA בעל דרגת חיתוך מעולה , מכיוון שהוא בעלי הסיכוי הגבוה ביותר להחזיר אור ולהפיק ניצוץ מדהים.

התקשרו אלינו 03-6130028 דילוג לתוכן